George Meany 48

George Meany

, ABD’li sendika önderi. 1955-79 arasında Amerikan İşçi Federasyonu­ Sanayi Örgütleri Kongresi’nin (AFL-CIO) başkanlığını yapmıştır (d. 16 Ağustos 1894, New York kenti – ö. 10 Ocak 1980, Washington, ABD).

Babası su tesisatçısı olan Meany de bu mesleği seçti. 1915’te ABD’li ve Kanadalı su ve buhar tesisatçıları arasında örgütlenmiş bir sendikaya üye oldu. 1922’de örgütün New York’taki şube­sinde profesyonel sendikacı olarak çalışmaya başladı. 1932’de New York Eyaleti İşçi Federasyonu’nun başkan yardımcılığına se­çildi. 1934-39 arasında aynı federasyonun başkanlığını yürüttü.

1939’da Amerikan İşçi Federasyonu’nun (AFL) genel saymanlığı­na, 1952’de ’in ölmesi üzeri­ne de genel başkanlığına getirildi. Meany’ nin bu görevi sırasındaki en önemli başarılarından biri, işçileri meslek sendikalarında örgütleme ilkesini benimseyen AFL’yi, iş­kolu temelinde örgütlenen rakip Sanayi Örgütleri Kongresi’yle (CIO) birleştirmek oldu.

Dünyanın en büyük gemi yapım şirketini kuran ve “Titanic” yolcu gemisini yapan İrlandalı gemi yapımcısı

 

Meany AFL-CIO’nun başkanlığını uzun süre elinde tutarak ABD işçi hareketinin başlıca sözcüsü durumuna geldi ve temelde radikal eğilimli olan ABD işçi hareketinin tutııcu bir niteliğe bürünmesinde önemli rol oynadı. 1957’de Jimmy Hoffa’nın önderli­ğindeki Amerika Sürücüler, Şoförler, De­pocular ve Yardımcıları Sendikası’nı AFL-CIO’dan çıkardı. Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’nın (UAW) başkanı ’le arasında doğan anlaşmazlık ise
UAW’nin 1967’de AFL-CIO’dan ayrılma­sıyla sonuçlandı. Öte yandan çalışma yaşa­mında ayrımcılığa karşı çıkmakta gecik­tiği için eleştirilmekle birlikte, sonunda Meany’nin onayından geçen program 1964 tarihli Medeni Haklar Yasası’nın temel taşlarından biri oldu.

Demokrat Parti’de önemli bir nüfuza sahip olan Meany aynı zamanda ateşli bir komü­nizm düşmanıydı. ABD’nin, baskıcı komü­nist politikaları eleştirmeye yanaşmadığı gerekçesiyle 1977’de Uluslararası Çalışma Örgütü’nden (ILO) ayrılmasında önemli rolü oldu.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language