George Perkins Marsh

George Perkins Marsh, ABD’li diplomat, bilim adamı ye çevre korumacı. Man and Nature (1864; İnsan ve Doğa) adlı yapıtı, coğrafya, ekoloji ve kaynak kullanımı alanlarında, 19. yüzyılda yapılmış en önemli katkılardan biridir (d. 15 Mart 1801, Woodstock Vermont, ABD – ö. 23 Temmuz 1882, Vallombrosa, İtalya).

New Haven eyaletinde, Hanover’daki Dartmouth College’da öğrenim gören Marsh başarılı bir hukukçu oldu. Ama çok yönlü bir insan olarak ilgisini klasik edebiyat ve dil çalışmalarının (30 yaşında 20 dil biliyordu) yanı sıra ağaçlandırma ve toprak koruma gibi uygulamalı bilimlere yöneltti. 1842’de Kongre’ye seçildi. Burada Kongre üyesi eski başkan John Quincy Adams’ın, doğal kaynakların korunması ve kullanımında devletin rolü konusundaki öngörülerinden ve düşüncelerinden çok etkilendi. Kongre’de iki dönem çalıştıktan sonra Başkan Zachary Taylor tarafından Osmanlı Devleti’ne elçi olarak atandı. Bu görevi sırasında Ortadoğu ve Akdeniz’in coğrafi yapısıyla tarımsal uygulamaları inceledi.

Marsh, Columbia Üniversitesi’yle Massachusetts’teki Lowell Enstitüsü’nde İngiliz filolojisi ve etimoloji dersleri verdi. 1856’da Cumhuriyetçi Parti’ye girdi. 1861 ‘de Başkan Abraham Lincoln tarafından İtalya’ya başkonsolos olarak gönderilen Marslı bu görevi yaşamının sonuna değin sürdürdü. Bu arada geniş bilgi birikimini Man and Nature, or Physical Geography as Modified by Human Action (1864; İnsan ve Doğa ya da İnsan Eylemiyle Değişen Fiziksel Coğ­rafya) adlı çalışmasında özetledi.

İngiliz komedisi­nin gelişiminde önemli rol oynamış, İngiliz dilinde kalıcı etki bırakmış ilk düzyazı ustası yazar

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

La Marseillaise

Next Article

Ngaio Marsh

Related Posts