Georgi Yevgeneviç Lvov

Georgi Yevgeneviç Lvov, Rus toplumsal reformcu ve devlet adamı, 1917 Şubat Devrimi sırasında kurulan geçici hükümetin ilk başbakanıdır (d. 2 Kasım 1861, Popovka, Tula yakınları, Rus Çarlığı – ö. 7 Mart 1925, Paris, Fransa).

Soylu bir aileden gelen Lvov, Moskova Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı. 1893’e değin kamu görevlisi olarak çalıştı. Bu tarihte istifa ederek Tula zemstvo’sunun (yerel meclis) üyesi oldu. 1904-05 Rus­ Japon Savaşı sırasında Uzakdoğu’da gönül­lü yardım etkinlikleri örgütledi. 1905’te yeni kurulan liberal eğitimli Anayasacı Demok­rat Parti’ye (Kadetler) katıldı. Mayıs 1906’da toplanan birinci Duma’ya (Devlet Meclisi) seçildi ve bir bakanlık görevine aday gösterildi.

I. Dünya Savaşı sırasında Tüm Rusya Zemstvoları Birliği başkanı (1914), ayrıca hastalarla yaralılara yardım eden ve orduya malzeme sağlayan Zemgor’un (Zemstvolar ve Kentler Birliği; 1915) önderlerinden biri oldu. Çarlık hükümetinin düşmesi üzerine 15 Mart 1917’de kurulan geçici hükümet­te başbakanlığı ve içişleri bakanlığını üstlen­di. Başbakanlığı sonradan Çar II. Nikolay tarafından da onaylandı.

Önce tümüyle liberallerden oluşan hükü­mete 18 Mayıs’ta ılımlı sosyalistler de katıldı. Hükümet halkın gittikçe genişleyen köklü istemlerine yanıt getiremedi. Lvov devrimci güçlerin hükümete karşı düzenle­diği büyük bir gösterinin ardından 20 Tem­muz’da istifa etti. Yerine Aleksandr Ke­renski başbakan oldu. Bolşeviklerin Ekim Devrimi  ile iktidarı ele geçirmesinden sonra tutuklanan Lvov daha sonra yurtdışına kaçtı ve sonunda Paris’e yerleşti.

1917’de toplanan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Milli Şürası’nca Başkan seçilen siyaset adamı, yazar.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Adolf Lützow

Next Article

André Michel Lwoff

Related Posts