Georgi Yevgeneviç (Prens) 48

Georgi Yevgeneviç (Prens)

(prens), 1917 Şubat Devrimi sırasında kurulan geçici hü­kümetin ilk başbakanı, Rus toplumsal reformcu ve devlet adamı (d. 2 Kasım 1861, Popovka, Tula yakınları, Rus Çarlığı – ö. 7 Mart 1925, Paris, Fransa).

Soylu bir aileden gelen Yevgeneviç, Moskova Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı. 1893’e değin kamu görevlisi olarak çalıştı. Bu tarihte istifa ederek Tula zemstvo’sunun (yerel meclis) üyesi oldu. 1904-05 Rus­-Japon Savaşı sırasında Uzakdoğu’da gönül­lü yardım etkinlikleri örgütledi. 1905’te yeni kurulan liberal eğilimli Anayasacı Demokrat Parti’ye (Kadetler) katıldı. Mayıs 1906’da toplanan birinci Duma’ya (Devlet Meclisi) seçildi ve bir bakanlık görevine aday gösterildi.

I. Dünya Savaşı sırasında Tüm Rusya Zemstvoları Birliği başkanı (1914), ayrıca hastalarla yaralılara yardım eden ve orduya malzeme sağlayan Zemgor’un (Zemstvolar ve Kentler Birliği; 1915) önderlerinden biri oldu. Çarlık hükümetinin düşmesi üzerine 15 Mart 1917’de kurulan geçici hükümet­te başbakanlığı ve içişleri bakanlığını üstlen­di. Başbakanlığı sonradan Çar tarafından da onaylandı.

Oranienburg bölgesinde 1936-1945 yılları arasında faaliyet göstermiş Nazi toplama kampı

 

Once tümüyle liberallerden oluşan hükü­mete 18 Mayıs’ta ılımlı sosyalistler de katıldı. Hükümet halkın gittikçe genişleyen köklü istemlerine yanıt getiremedi. Yevgeneviç devrimci güçlerin hükümete karşı düzenle­diği büyük bir gösterinin ardından 20 Tem­muz’da istifa etti. Yerine başbakan oldu. Bolşeviklerin Ekim Devrimi ile iktidarı ele geçirmesinden sonra tutuklanan Yevgeneviç daha sonra yurtdışına kaçtı ve Paris’e yerleşti.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language