Gerhard Marcks

Bundeskanzler Helmut Schmidt empfängt den Bildhauer Prof. Gerhard Marcks anläßlich Aufstellung der Skulptur “Albertus Magnus” im Bundeskanzleramt.

Gerhard Marcks, Ernst Barlach ve Wilhelm Lehmbruck ile birlikte heykel sanatının 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Almanya’da yeniden canlandırıl­masında önemli rol oynayan figüratif heykelci (d. 18 Şubat 1889, Berlin – ö. 13 Kasım 1981, Köln, Almanya).

1918’de Richard Scheibe’nin atölyesinde öğrenim gördükten sonra Bertin Uygulama­lı Sanatlar Okulu’nda öğretmenliğe başladı. 1920-25 arasında Weimar’daki Bauhaus‘ da, daha sonra Halle Uygulamalı Sanat­lar Okulu’nda ders verdi. 1933’te Naziler tarafından görevinden uzaklaştırılıncaya de­ğin bu görevde kaldı. 1937’de yapıtlarının sergilenmesi yasaklandı. Savaştan sonra Hamburg’da ders verdi (1946-50). 1950’lerde ABD’ye ve Afrika’ya geziler yaptı. Köln ve Hamburg’da savaş anıtları gerçekleştirdi. Magdeburg’daki manastır ki­lisesinin tunç kapılarını yaptı (1977).

Marcks’ın üslubu yalın, betimsel ve bir ölçüye kadar da dışa vurumcudur. “Anne ve Kızı” (1940) adlı heykelinde sıcak bir duy­gusallık göze çarpar. Ayrıca havyan heykel­leriyle de ünlü olan Marcks, bu yapıtlarında August Gaul’dan etkilenmiştir.

Dünyada 1.500′ den fazla gazetede yayımlanan, Türkiye’de de çok ünlü bir isimle anılan karikatür Blondie’nin Türkçe karşlığı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Rocky Marciano

Next Article

Guglielmo Marconi

Related Posts