Gideon Algernon Mantell

Gideon Algernon Mantell, Döneminde bilinen beş dino­zor cinsinden dördünü bulmuş, İngiliz hekim, jeolog ve paleontolog (d. 3 Şubat 1790, Lewes, Sussex – ö. 10 Kasım 1852, Londra, İngiltere).

Özel­likle Sussex’in Mezozoyik (ikinci) Zamanı (y. 225-65 milyon yıl önce) üzerine paleon­toloji çalışmaları yaptı; bu bölgenin jeolojik keşifler tarihinde önemli bir yer edinmesini sağladı. Kretase (Tebeşir) Döneminde (y. 136-65 milyon yıl önce) oluşmuş Wealden Dizisinin tatlı su kökenli olduğunu göstere­rek Iguanodon, Hylaeosaurus, Pelorosaurus ve Regnosaurus cinsinden dinozorları tanımladı.

Tanımladığı hayvanlar arasında Triyas Döneminde (y. 225-190 milyon yıl önce) yaşamış Telerpeton elginense adlı bir sürüngen türü de vardı. Başlıca yapıtları, The Fossils of the South Downs or Illustra­tions of the Geology of Sussex (1882; Southt Downs Fosilleri ya da Sussex Jeolojisi Örnekleri) ve Medals of Creation’dır (1844; Yaratılış Resimleri).

Çin mitolojisinde Leylek Tepe­si’ndeki sığınağında erdemin üç türü ve cinlerin (ruhların) beş mertebesi üzerine yaptığı konuşmayla tanınan Taocu Sekiz Ölümsüz’den (Ba Xian) biri

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Andrea Mantegna

Next Article

Edwin Manteuffel

Related Posts