Giovanni de' Medici 48

Giovanni de’ Medici

Giovanni de’ Medici, (Kara Çeteli Giovanni) Medici aile­sinin en ünlü askeri (d. 6 Nisan 1498, Forli Papalık Devletleri -ö. 30 Kasım 1526, Mantova, Mantova Markiliği).

Cosimo’nun (Yaşlı) kardeşi Lorenzo’nun soyundan geliyordu. Ailenın, 16. yüzyıla değin varlık gösteremeyen bu kolu, diğer Medici soyu yok olma noktasına geldiğinde öne çıktı. Giovanni, papalığa bağlı kuvvetlerin komutanı olarak genç kolun ilk önemli kişisiydi. Giovanni (Halkçı) ile Caterina Sforza’nın oğluydu. Lodovıco adıyla vaftiz edilmesine karşın, doğumundan kısa süre sonra ölen babasının adını aldı. Küçük yaşta askeri eğitim görmeye başladı. Papa X. Leo adına Francesco Maria della Rovere’ye (1516-17) ve Fransa’ya (1521) karşı savaş­tıktan sonra, 1522’de Fransızların hizmetine girdi. Ertesi yıl Kutsal Roma-Germen imparatoru Maximilian’ın tarafına geçti. Ama ­’ndan önce, 1525’te yeniden Fransa’nın hizmetıne girdi. 1526 da imparatora karşı Cognac Birliği’ne bağlı orduya katıldı. Ama Mantova yakınlarında­ki bir çarpışmada ağır yaralandıktan beş gün sonra öldü. Lakabı, X. Leo için siyah bayraklar taşıyarak yas tutan adamlarından gelir.

Meksika’nın güneyi, Gua­temala ve Belize’nin kuzeyini oluşturan topraklarda hemen hemen kesintisiz bir alana yayılmış Mezo-Amerika (Meksika, Orta Amerika ve Batı Hint Adaları) yerli­leri.

 

Giovannı’nın Mana Salviati ‘den doğan oğlu, I. Cosimo adıyla Toscana grandükü oldu. Grandüklüğün ve yeni Medici ailesi­nin asıl kurucusu Cosimo’dur.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language