Derin Bilgili Ansiklopedi

Giovanni Mardersteig

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Giovanni Mardersteig, Bodoni Atölyesinde baskı sanatının en güzel örneklerini çıkartmış basımcı ve tipografi ustası (d.8 Ocak 1892, Weimar, Almanya, ö.27 Aralık 1977, Verona, İtalya).

1917’de, Kurt Wolff’un Leipzig’deki yayın­evine girerek bir dizi sanat kitabının ba­sımını üstlendi; ayrıca Genius adlı sanat dergisini yönetti.

1922’de, İtalya’da Lugano yakınlarındaki Montagnolfya yerleşti ve Bodoni Atölyesi’ ni kurdu. İlk kitabı (1923) Poliziano’nun Favola d’Orfeo’suydu (Orpheus’un Öykü­sü). Bu dönemde, Shelley’nin Epipsychidi­on, Dante’nin La Shakespeare’in vita nuova Tempest (Yeni Hayat) gibi yapıtlarının da baskılarını yaptı. Elle çalıştı­rılan makinede tek başına bastığı bu kitap­larla uluslararası ün kazandı. İtalyan hükü­metinden, Giambattista Bodoni’nin özgün matrislerini kullanarak hurufat dökme izni­ni aldıktan sonra baskılarının çoğunu bu matrislerle yaptı.

1927’de hükümetin açtığı bir yarışmayı kazanarak, Gabriele D’ Annunzio’nun ya­pıtlarının resmi baskılarını yapmakla  görev­lendirildi. Verona’da, yazarın evine yakın bir yerde beş yıl çalışarak 50 ciltlik bir dizi hazırladı. Bundan sonra bir yıl, İskoçya’da Collins Cleartype Basımevi’nde çalıştı ve Fontana adlı karakteri geliştirdi.

İtalya’ya döndüğünde Bodoni Atölyesi’ni bu kez Verona’da kurdu. Evinin bir odasın­da, elle çalışan eski bir baskı makinesiyle son derece özenli baskılar gerçekleştirdi. Fontana’ya ek olarak Dante, Griffo ve Zeno adlı karakterleri geliştirdi.

1947’de bir yandan da Verona’daki Valdo­nega Basımevi’ni yönetmeye başladı. Ölü­münden sonra başına oğlu Martino’nun geçtiği bu kuruluş, Bodoni Atölyesi’ndeki özenli işçiliği korurken daha büyük baskılar yapmaya yöneldi.

 

XIV. Louis’nin hizmetinde çalışan ve Versailles Sarayı’nı tamamlayan Fransız mimar ve kent plancısı

 

Leave a comment
tr Turkish
X