Gonzalo Pizarro

Gonzalo Pizarro, İspanyol fatihi ve İnka İmparatorluğu’nun fatihi olan ’nun küçük erkek kardeşi (d. 15027, Trujillo İspanya ö. 10 Nisan 1548. Cuzco, Peru).

Bazı tarihçiler tarafından, İspanyol egemenliğinden kurtulmak isteyen Amerika’daki kolonicilerin verdiği ilk gerçek bağımsızlık mücadelesinin önderi sayılır..

Peru’nun İspanyolların eline geçmesiyle sonuçlanan savaş sırasında (1531-33) üvey ağabeyi Francisco Pizarro’yla birlikte çarpıştı. Hizmetleri karşılığında kendisine geniş topraklar bağışlandı ve 1539’da Ouito valiliğine getirildi. 1541’de 200 İspanyol ve yaklaşık 4 bin Yerliyle Ouito’nun doğusundaki keşfedilmemiş bölgeve bir sefer düzenledi. Felaketle sonuçlanan bu keşif seferine katılan bütün Yerliler öldü. İspanyolların ise ancak birkaçı sağ kaldı.

Peru’daki İnka topraklarını ele geçiren, Lima kentinin kurucusu İspanyol Fatih

Pizarro seferden dönüşünde üvey ağabeyi Francisco’nun 1541’de öldürülmüş olduğunu, kendisine de adamlarını dağıtması için emir verildiğini öğrendi. Yokluğunda İspanya kralı fatihlerin ayrıcalıklarını sınırlayan ve Yerlilerin haklarını koruyan yeni yasalar çıkarmıştı. Bu yasalara tepki duyan Peru’ daki İspanyollar sahip oldukları hakları korumak için mücadele kararı aldılar ve Pizarro’yu Peru valisi ilan ettiler. Böylece krallık karşıtı güçlerin önderliğini üstlenen Pizarro. 1546’daki Anaguito Çarpışması’nda Genel Vali Blasco Nuhez . Vela’yı yenilgiye uğrattı. Ama 9 Nisan 1548’de Genel Vali Pedro de la Gasca’ya venildi ve tutsak düştü. Ertesi gün idam edildi.

 

Gonzalo Pizarro

Gonzalo Pizarro, İspanyol fatihi ve İnka İmparatorluğu'nun fatihi olan Francisco Pizarro'nun küçük erkek kardeşi (d. 15027, Trujillo İspanya ö. 10 Nisan 15

Book Editions:

Edition : Biyografi
Name : Gonzalo Pizarro
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language