Gregorio Martínez Sierra 48

Gregorio Martínez Sierra

, İspanyol tiyatrosunun canlanma­sına önemli katkıda bulunan oyun yazarı ve şair (d. 6 Mayıs 1881, Madrid – ö. 1 Ekim 1947, Madrid, İspanya).

İlk şiir kitabı El poema del trabajo’yu (1898; İş Şiirleri) 17 yaşında yayımladı. Bunu bireysellik, öznellik ve arkaik biçim­lerden kurtulma gibi modernist görüşleri yansıtan öyküleri izledi. 1905’te Teatro de ensuefıo (Düşler Tiyatrosu) adlı yapıtıyla tiyatroya yöneldi. Başyapıtı (1911; Beşik Türküsü) hem ispanya, hem Güney Amerika’da çok tutuldu. Oyun­larında kadın karakterleri ustaca işlemesin­de, birlikte çalıştığı karısı Marfa de la O Lejarraga’nın önemli rolü oldu. Bazı önem­li modernist edebiyat dergilerinin yanı sıra George Bernard Shaw, James Barrie ve Luigi Pirandello gibi yabancı oyun yazarla­rının yapıtlarını İspanya’ya tanıtan adlı yayınevini yönetti.

Shake­speare’in ve Belçikalı yazar Maurice Mae­terlinck’in yapıtlarını İspanyoıcaya çevirdi. Madrid’deki Eslava Tiyatrosu’nun yönet­menliğini yaptığı sırada (1917-28) tiyatro klasiklerinin sahnelenmesine öncülük etti.

“Ertuğrul’un Galata’dan Uğurlanması” adlı resimle ünlenen, ünlü İtalyan Oryantalist ressam

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language