Hans Luther

Hans Luther, 1920’lerin ortalarında iki kez Şansölye ola­rak görev yapan Alman devlet adamı (d. 10 Mart 1879, Berlin – ö. 11 Mayıs 1962, Düsseldorf, Batı Almanya).

I. Dünya Savaşı sonrasında olağanüstü boyut­lara ulaşan enflasyonu denetim altına alma­ya çalışmıştır.

1918’de bağımsız olarak Essen belediye başkanlığına seçildi. Aralık 1922’de Şansöl­ye Wilhelm Cuno tarafından gıda ve tarım bakanlığına getirildi. Ekim 1923’te Cuno’nun yerini alan Gustav Stresemann’ın hü­kümetinde maliye bakanı oldu. Sonradan Hitler’in ekonomi bakanı olan Hjalmar Schacht’ın da yardımıyla enflasyonu dene­tim altına almayı ve marka istikrar kazan­dırmayı başardı. Almanya’nın ödeyeceği savaş tazminatları sorununu çözüme bağla­yan Dawes Planı’nın (1924) görüşmelerine katıldı. Ocak 1925’te şansölye oldu. Dışişle­ri Bakanı Stresemann’la birlikte, Locarno Paktı’na Almanya’nın da katılmasını sağladı (Aralık 1925). Locarno Paktı’nı oluşturan antlaşmaların imzalanmasından hemen son­ra istifa etti.

ABD Senatosu’na seçilen (1870/1871) ilk Siyah politikacı

Ocak 1926’da bir azınlık hükümeti kurduysa da, bu hükümet Mayıs 1926’da düştü. 1930’da Schact’ın yerine Alman Merkez Bankası’nın (Reichsbank) başkanlığına getirildi. 1933-37 arasında Al­manya’nın ABD büyükelçiliği görevinde bulundu. Bu görevden istifa ederek ayrıldı ve II. Dünya Savaşı boyunca emekli yaşa­mı sürdü. Savaştan sonra Münih Siyasal Bilimler Akademisi’nde ders verdi, Batı Alman hükümetine gayri resmi danışmanlıkta bulundu.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lutfullah Bey

Next Article

Martin Luther

Related Posts