Hans Sachs

Hans Sachs bir Alman Meistersinger, şair, oyun yazarı ve kunduracı (d. 5 Kasım 1494, Nürnberg ö. 19 Ocak 1576, Nürnberg).

Wagner’in operası bir bakıma sıradan insanlara övgüydü. Sachs da bu insanlardan biri,bir terzinin oğluydu. Latin okulunda öğrenim gördükten sonra 1509’da bir ayakkabıcının yanına çırak girdi, 1519’da usta oldu. O dönemde lonca üyeleri arasında belli kurallara göre şarkı söyleme, bir yarışmayla bu yeteneği kanıtlama ve usta şarkıcı olma geleneği yaygındı. Sachs 1517’de Nürnberg Şarkı Okulu’nda usta şarkıcı oldu. Münih’te bir usta şarkıcılar okulunu yönetti ve 1554’te Nürnberg grubunun başına geçti.

Sachs 1514’te Meistergesang (usta şarkısı) yazmaya başladı ve bir bölümü dinsel olmak üzere 4 bin kadar bu tür şarkı besteledi. Martin Luther’in görüşlerini ilk savunanlardan biriydi. “” (1523; Wittemberg Bülbülü) adlı alegorik şiiri kısa sürede ünlenerek Reform hareketinin Nürnberg’de ilerlemesine katkıda bulundu. Yaklaşık 6 bin şiirinin 200 kadarı manzum oyun türündendi, bunların çoğu da kalabalığı eğlendirmek için yazılmış karnaval oyunlarıydı. Ayakkabıcılıkla şiir ve şarkı çalışmalarını bir arada sürdüren Sachs ölümünden sonra unutulduysa da, iki yüzyıl sonra Goethe tarafından yeniden keşfedildi. Başta Der farent Schueler ims Paradeis olmak üzere bazı oyunları günümüzde de oynanmaktadır. Rönesans müziğine ilginin canlanması sonucunda şarkıları da yeniden söylenir olmuştur. Der Kramerskorb adlı yapıtı Pazarcının Sepeti (1982) adıyla Türkçeye çevrilmiştir.

Hermeneutike de denilen, felsefede, yorum ve açıklamanın yöntembilim ilkelerini inceleyen sistemin genel adı.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language