Derin Bilgili Ansiklopedi

Harry Martinson

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Harry Martinson, ken­di kendini yetiştirerek İsveç Akademisi’ne seçilmeyi başaran (1949) işçi sınıfı kökenli ilk yazar, romancı ve şair ( d. 6 Mayıs 1904, Jamshög – ö. 11 Şubat 1978, Stock­holm, İsveç). 1974’te Nobel Edebiyat Odü­lü’nü Eyvind Johnson’la paylaşmıştır.

Çocukluğu yetiştirme yurtlarında geçti. Gençlik yıllarında ticaret gemilerinde tayfa­lık ve işçilik yaptı; bazen de günlerini serserilikle geçirdi. Rudyard Kipling’in The Seven Seas (1896; Yedi Denizler) adlı yapıtından etkilenerek yazdığı ilk şiir kitabı Spökskepp’i (Hayalet Gemi) 1929’da ya­yımladı. Gençlik anılarını Nossloma blom­ma (1935; Çiçek Açan Isırgan) ve Vögen ut (1936; Çıkış Yolu) adlı iki otobiyografik romanla, özgün ve duyarlı bir üslupla kaleme aldığı Resor utan mal (1932; Amaç­sız Yolculuklar) ve Kap Farvöl (1933; Elveda Burun) adlı gezi kitaplarında anlat­tı. En tanınmış yapıtları arasında şiirlerini topladığı, Passad (1945: Alize Rüzgarları), serserileri ve toplumdışı kalmış kişileri sevecen bir yaklaşımla incelediği Vögen till Klockrike (1948; Saatler Ülkesine Giden Yol) adlı roman ve  uzay yolculuğu konusun­da epik bir şiir olan Aniara (1956) vardır. Aniara’nın başarılı bir opera uyarlaması 1959’da Kari Birger Blomdahl tarafından gerçekleştirildi.

Martinson yapıtlarında li­rik, akıcı, yenilikçi ve bazen de çapraşık bir dil kullandı. İmgeleri güçlü, üslubu çoğun­lukla aşırı gerçekçi ya da dışavurumcu, düşünsel yaklaşımıysa yalındı. 1929-40 arasında kendisi gibi işçi kökenli olan tanınmış İsveçli yazar Moa Martinson ile evli kaldı.

 

Siena resim sanatının yaygınlaşma­sını sağlamış gotik ressam

 

Leave a comment
tr Turkish
X