Hasso Manteuffel

Hasso Manteuffel, II. Dünya Savaşı’nda tankları ustaça yayarak Müttefik saldınları­nı birkaç kez geri püskürten Alman askeri strateji uzmanı (d. 14 Ocak 1897, Potsdam, Almanya – ö. 24 Eylül 1978, Tirol, Avusturya)

Siyaset ve askerlik alanla­rında ünlü olan Prusyalı bir aileden geliyor­du. Büyük amcası, Prusyalı mareşal Edwin von Manteuffel‘di (1809-85). II. Dünya Savaşı çıktığında binbaşı olan Manteuffel hızla yükseldi. Tunus’taki bir tümenin ko­mutanlığına getirildi. Düzenlediği karşı sal­dırı Müttefik cephesinin gerisindeki haber­leşmenin neredeyse kopmasına yol açtı. Kasım 1943’te Ukrayna’da, 7. Tank Tüme­ni’ne komuta ederek başarılı bir Sovyet saldırısına karşı koydu. Mayıs 1944’te hare­ketli bir savunmayla Mareşal I. S. Koniev’in Romanya içlerine doğru ilerlemesini dur­durdu. Aralık 1944’te çok önemli bir çarpış­ma olan Belçika’daki Ardennes Savaşı’nda görev alarak 5. Ordu’ya komuta etti. Bura­da da Müttefik cephesini yarmayı neredeyse başarıyordu.

Savaştan sonra Hür Demokrat Parti’den Federal Meclis’e (Bundestag) seçildi (1953-57). 1959’da askeri geçmişi yeniden günde­me geldi. 1944’te 19 yaşındaki bir asker kaçağının vurulmasını emrettiği için 18 ay hapse mahkum oldu. Dört ay hapis yattık­tan sonra serbest bırakıldı.

Abbasilerin gerçek kuru­cusu kabul edilen, II. Abbasi Halifesi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Edwin Manteuffel

Next Article

Mantı

Related Posts