Derin Bilgili Ansiklopedi

Helen Lynd

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Helen Lynd, ABD sosyolojisinin klasiklerinden sayılan ve aynı zamanda geniş bir okur kitlesi bulan kocası Robert Staughtaon Lynd ile birlikte yazdığı Middletown kitaplarının ( 1929. 1937) yazarı sosyolog (d.17 Mart 1896, La Grange, Illinois, ABD, ö.30 Ocak 1982, Warren, Ohio, ABD).

Kültürel antropolojinin yöntemle­riyle çağdaş bir Batı kentini inceleyen ilk sosyologlar oldukları kabul edilir.

3 Eylül 1921’de Robert Staughtaon Lynd ile evlendi. New York eyaletindeki Bronxville’de Sarah Lawrence College’da öğretim üyeliği yapan (1929-64) Helen Lynd, On Shame and the Search for Identity (1958; Utanç ve Kimlik Arayışı) ile Toward Discovery (1965; Keşfe Doğru) gibi çalışmalar yayımladı.

Robert ve Helen Lynd. İndiana’nın Mun­cie kentindeki sosyal tabakalaşmaya ilişkin gözlemlerine dayanarak Middletown: A Study in Contemporary American Culture (1929;_ Middletown: Çağdaş Amerikan Kül­türü Üzerine Bir İnceleme) ve Middletown in Transition: A Study in Cultural Confiicts (1937; Middletown Geçiş Döneminde: Kültürel Çatışmalar Üzerine Bir İnceleme) adlı kitaplarını yazdılar. Tipik bir Amerikan kentini bir ölçüde sosyal bilimlerin haksızlık ve uygunsuzlukları gözler önüne serme yaklaşımıyla inceledikleri bu kitaplarda Marksizmden de etkilenmişlerdi. Orta sınıfı antropolojik anlamda bir kabile olarak ele almaları ise bir yenilikti. Middletown in Transition, Büyük Bunalım’ın yol açtığı toplumsal değişmelerin çözümlenmesine ay­rılmıştı.

Leave a comment
tr Turkish
X