Henry Alfred Lytton

Henry Alfred Lytton, Gil­bert ve Sullivan operetlerindeki başrolleriyle tanınan İngiliz komedi oyuncusu (d. 3 Ocak 1895, Londra – ö. 15 Ağustos 1936, Londra, İngiltere).

Yakla­şık 30 yıl boyunca D’Oyly Carte Opera Topluluğu’nun temel direğini oluşturmuş, jübilesine İngiltere’nin son üç başbakanı katılmıştır.

Bir süre yalnız amatör tiyatrolarda sah­neye çıktıktan sonra karısı olan oyuncu Louie Henri ile birlikte olabilmek için 1884’te figüran olarak Richard D’Oyly Carte’ın tiyatro topluluğuna katıldı. “H. A. Henri” üç yıl sonra Londra’daki Savoy Tiyatrosu’nda sahnelenen Ruddigore’da yedek oyuncu olarak kendini gösterdi. Daha sonra Gilbert’ın önerisiyle Lytton adını alarak aralarında Mikado, The Yeoman of the Guard (Kraliyet Muhafızla­rı) ve Iolanthe’nin de bulunduğu 30’dan fazla Gilbert ve Sullivan oyununda çeşitli karakterleri canlandırdı. Güzel sesi, kome­diye uygun zamanlama duygusu ve ken­dinden emin haliyle hem Londra’da, hem de Büyük Britanya, Kanada ve ABD turnelerinde çok sevilen bir sanatçı oldu. Anıları The Secrets of Savoyard (1922; Savoylunun Sırları) ve A Wandering Minstrel (1933; Gezginci Ozan) adlarıyla yayımlandı. Lytton 1930’da “sir” unvanı aldı.

1937’de Bill Snipson rolüyle büyük başarı kazanan, Lambeth walk adlı dansı yaratan, İngiltere ‘de gösteri sanatla­rının birçok dalında ünlü sanatçılar yetişti­rmiş aile

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

George Lyttelton

Next Article

Lytton Komisyonu

Related Posts