Henry Luce 48

Henry Luce

, , ve adlı dergilerle bir yayın imparatorluğu kuran ABD’li yayımcı. ABD’de gazetecilik tarihinin en etkili kişilerinden (d. 3 Nisan 1898, Dengzhou, Shandong, Çin ö. 28 Şubat 1967 Phoenix, Arizona, ABD).

Presbiteryen bir misyoner ailesinin oğlu olarak Çin’de dünyaya geldi. On yaşında Çin’in kuzeyinde Yantai’daki yatılı bir İngiliz okuluna gönderildi. Oradan tek başına İngiltere’ye, ardından da ABD’ye giderek öğrenimini önce bir hazırlık okulunda, daha sonra Yale Üniversitesi’nde sürdürdü. Üniversitedeyken okul gazetesinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1920’de mezun olduktan sonra, Yale’de ‘tanıştığı Briton Hadden’la birlikte Time’ı çıkarmaya başladı. Dergi, düzenlemesindeki canlılık, büyük ölçüde Hadden’ın getirdiği ilginç üslup ve kişilere verdiği önemle ilgi topladı ve dört yıl içinde kâra geçmeyi başardı. 1929’da Hadden öldü. Luce aynı yıl iş dünyasıyla ilgili bir dergi olan Fortune’ı, 1936’da da fotoğraf ağırlıklı Life’ı çıkardı. Kısa sürede ABD’nin en popüler dergilerinden biri olmayı başaran Life yükselen maliyetlerin etkisiyle 1972-78 arasında düzenli yayınına ara verdi. 1929’dan sonra Time İnc. adlı şirketin çıkardığı bütün yayınların yönetimini üstlenen Luce 1964’te yayın kurulu başkanı oldu.

20. yüzyılın en ünlü ve önemli basın ve röportaj fotoğrafçılarından, Master of Leica ünvanlı Fransız Fotoğrafçı

 

Luce’un yayımladığı öbür dergiler arasında 1952’de çıkarılan ve daha sonra Publishing Company adlı yayıncılık şirketine satılan House & Home ile 195te yayıma başlayan Sports Illustrated adlı haftalık spor dergisi de vardı. Luce 1931’de “The March of Time” (Zaman Akıp Giderken) adlı radyo program dizisini hazırladı. 1935’te aynı adı taşıyan bir tiyatro haber bülteni çıkarmaya başladı.

1935’te ABD’li oyun yazarı la evlendi. Karısıyla birlikte siyasette tutucu bir çizgi izleyerek hem Cumhuriyetçi Parti’yi, hem de ülke siyasetini önemli ölçüde etkiledi.

Henry Luce

 

Henry Luce 49 Henry Luce 50

Sen de birkaç kelam et...

Select Language