Henry R. Luce

Henry R. Luce, (Robinson), ABD’de gazetecilik tarihinin en etkili kişile­rinden birisi olan, Ti­me, Fortune ve Life adlı dergilerle bir yayın imparatorluğu kuran ABD’li yayımcı (d. 3 Nisan 1898, Dengzhou, Shandong, Çin – ö. 28 Şubat 1967, Phoenix, Arizona, ABD).

Presbiteryen bir misyoner ailesinin oğlu olarak Çin’de dünyaya geldi. On yaşında Çin’in kuzeyinde Yantai’daki yatılı bir İngiliz okuluna gönderildi. Oradan tek başına İngiltere’ye, ardından da ABD’ye giderek öğrenimini önce bir hazırlık okulunda, daha sonra Yale Üniversitesi’nde sürdürdü. Üni­versitedeyken okul gazetesinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1920’de mezun olduktan sonra, Yale’de tanıştığı Briton Madden’la birlikte Time’ı çıkarmaya başladı. Dergi, düzenlemesindeki canlılık, büyük ölçüde Hadden’ın getirdiği ilginç üslup ve kişilere verdiği önemle ilgi topladı ve dört yıl içinde kara geçmeyi başardı. 1929’da Hadden öldü. Luce aynı yıl iş dünyasıyla ilgili bir dergi olan Fortune’ı, 1936’da da fotoğraf ağırlıklı Life’ı çıkardı. Kısa sürede ABD’nin en popüler dergilerinden biri olmayı başa­ran Life yükselen maliyetlerin etkisiyle 1972-78 arasında düzenli yayınına ara verdi . 1929’dan sonra Time inc. adlı şirketin çıkardığı bütun yayınların yönetimini üstle­nen Luce 1964’te yayın kurulu başkanı oldu.

20. yüzyılın en ünlü ve önemli basın ve röportaj fotoğrafçılarından, Master of Leica ünvanlı Fransız Fotoğrafçı

 

Luce’un yayımladığı öbür dergiler arasında 1952’de çıkarılan ve daha sonra McGraw­Hill Publishing Company adlı yayıncılık şirketine satılan House & Home ile 1954’te yayıma başlayan Sports Illustrated adlı haf­talık spor dergisi de vardı. Luce 1931’de “The March of Time” (Zaman Akıp Gider­ken) adlı radyo program dizisini hazırladı. 1935’te aynı adı taşıyan bir tiyatro haber bülteni çıkarmaya başladı.

1935’te ABD’li oyun yazan Clare Boothe‘ la evlendi. Karısıyla birlikte siyasette tutucu bir çizgi izleyerek hem Cumhuriyetçi Parti’ yi, hem de ülke siyasetini önemli ölçüde etkiledi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Clare Boothe Luce

Next Article

Azize Lucia

Related Posts