Hiram Rhodes Revels

Hiram Rhoades Revels, ABD Senatosu’na seçilen ilk Siyah (1870/71) olan ABD’li eğitimci ve din adamı. (d. 1 Eylül 1822, Fayetteville, Kuzey Carolina ‘ö. 16 Ocak 1901, Aberdeen, Mississippi, ABD).

1845’te Afrika Metodist Episkopal Kilisesinde papaz oldu. İç Savaş’ın başlamasından (1861) hemen sonra Birlik Ordusu’nda görev alacak gönüllü Siyahlardan oluşan iki alayın kuruluşunda görev aldı. İki yıl sonra Missouri eyaletindeki St. Louis’te özgürlügüne kavuşmuş siyahlar için bir okul kurdu. Savaştan sonra Mississippi eyaletindeki Natchez’e yerleşerek büyük bir cemaate vaaz vermeye başladı. Siyasete atılma konusundaki kaygılarına karşın, askeri vali tarafından önerilen belediye meclisi üyeliğini kabul etti (1868). Ertesi yıl eyalet senatosuna seçildi. Cumhuriyetçi olmasına karşın ırk ayrımı konusunda Güneyli beyazlarla sürtüşmeye girmekten kaçındı. Oy hakları ellerinden alınmış olan eski Konfederasyon ordusu üyelerine oy verme ve devlet görevine gelebilme hakkı tanıyan yasa tasarısını destekledi.

Ocak 1870’te eski Konfederasyon başkanı Jefferson Davis’den boşalan Senato üyeliğine seçilerek, ABD Senatosu’nun ilk Siyah üyesi oldu. Bu görevi sırasında okullarda ve demiryollarında ırk ayrımının kaldırılmasını savundu. Senato’dan ayrıldıktan sonra, Mississippi eyaletindeki Lorman yakımlarında Siyahlar için açılan Alcorn Tarım ve Makine Yüksekokulu’nun müdürü oldu ve 1874-76 arasındaki kısa bir dönem dışında emekli olana değin bu görevini sürdürdü.

ABD İç Savaşı sırasında, köleleri özgürleştirmek amacıyla çıkarılan yasalar

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 6.1666666666667/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 4
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 7.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Revani

Next Article

Pierre Reverdy

Related Posts