Hugh MacDiarmid 48

Hugh MacDiarmid

, 20. yüzyılın ilk yarısında İskoç rönesansına önderlik eden ünlü şair  Asıl adı CHRISTOPHER MURRAY GRIEVE. (d. 11 Ağustos 1.892, Langholm, Dumfriesshire – ö. 9 Eylül 1978 Edipburgh, İskoçya).

Bir postacının oğluydu. Langholm Akade­misi’nde ve Edinburgh Üniversitesi’nde öğ­renim gördü. I. Dünya Savaşı’na katıldıktan sonra, Angus’a bağlı Montrose liman kentinde gazeteciliğe başladı. Orada, savaş sonrasında çıkan ilk İskoç şiir antolojisi olan Northern Numbers’ın (1921-23) üç sayısını yayıma hazırladı. 1922’de kurduğu aylık Scottish Chapbook dergisinde İskoç edebiyatında canlanışın sözcülüğünü yaptı ve “Hugh MacDiarmid” takma adıyla şiirlerini yayımladı. Bu şiirlerini daha sonra Sangschaw (1925) ve Penny Wheep (1926) adlı kitaplarda topladı.

Felsefi konulara olan ilgisi nedeniyle Feylesof olarak anılan şair ve yazar

 

İskoç şiirinin İngiliz­ce yazılamayacağını savunarak şiirlerini çe­şitli Orta İskoç lehçelerinden, baladlardan ve öbür edebiyat ürünlerinden alınma öğe­lerle oluşturduğu “sentetik İskoç dili” ile yazdı; şiirlerinde çağdaş toplumun gösterişçi yanlarını ve ikiyüzlülüğünü eleştirdi. Lirik şiirleri kadar kendi kişiliğinden başlayarak mekan ve zamanın gizlerini araştırmaya yöneldiği A Drunk Man Looks at the Thistle (1926; Bir Sarhoş Dikenlere Bakıyor) adlı uzun duygusal şiirinde önemli bir başarıya ulaştı. Metafizik düşünceyle ilgilenmeye başladıktan ve Marksizmi benimsedikten sonra İskoçlaştırılmış bir İngilizceyle Ta Circumjack Cencrastus’u (1930), eski İskoç­ça ile de Scots Unbound’u (1932; Zincirle­rinden Kurtulmuş İskoçlar) yazdı. Stony Limits (1934; Taştan Sınırlar) ve Second Hymn. to Lenin’i (1935; Lenin’e ikinci ilahi) İngilizce yazdı. A Kist of Whistles (1947) ve in Memoriam James Joyce (1955; James Joyce’un Anısına) adlı yapıtları son dönem üslubunun en iyi örnekleri sayılır. Lucky Poet (1943; Şanslı Şair) ve The Company I’ve Kept (1966; Arkadaşlarım) adlı otobiyografik kitapları bulunan Mac­Diarmid’in bütün şiirleri başlığıyla (1974) yayımlandı. 1974’te İskoç­ya Kraliyet Akademisi’nde edebiyat profe­sörü, 1976’da da Şiir Derneği’nin başkanı oldu.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language