IV. Martinus

IV. Martinus, asıl adı Simone de Brion, 1281-85 arasında papa (d. y. 1210-20, Brie, Fransa – ö. 28 Mart 1285, Perugia, Papalık Devletleri).

Fransa kralı IX. Louis’nin (Aziz) maiye­tinde çeşitli görevler aldı. Yaklaşık 1261 ‘de Papa IV. Urbanus tarafından kardinal ya­pıldı. 22 Şubat 128l’de papa seçildi. 13. yüzyılda Marinus adlı iki papanın yanlışlıkla II. ve III. Martinus olarak adlandırılması nedeniyle IV. Martinus adını aldı.

Martinus, Sicilya Vesperum Ayaklanma­sı’ndan (1282) sonra Sicilya’yı kaybeden Carlo’yu yeniden başa geçirmeye çalıştı ve Sicilya tahtına çıkarılan Aragon Kralı III. Pedro’yu (Büyük) aforoz ederek Fransa kralı III. Philippe’i (Cesur), 11. yüzyıldan beri bir papalık fiefi olan Aragon’u almaya çağırdı. Ama bu siyasal girişimlerinden hiçbir sonuç  alamadı. Carlo Roma’daki bir ayaklanmayla senatörlükten oldu. Ardın­dan Aragonlularla giriştiği büyük bir deniz savaşında yenilgiye uğradı. Philippe’in Ara­gon seferi de başarısızlıkla sonuçlandı. Bun­dan kısa bir süre sonra Martinus öldü.

Mezopotamya dininde, Babil’in koruyucu tanrısı

 

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Bohuslav Martinu

Next Article

V. Martinus

Related Posts