II.Ludwig

II.Ludwig, Karolenj hanedanından gelen İtalya kralı ve Kutsal Roma-Germen imparatoru. Arapların İtal­ya’yı istilasını önlemiştir. (d. y. 822 – ö. 12 Ağustos 875, Brescia yakınları, Lqmbardiya)

Karolenj topraklarının Verdun Antlaşma­sı’yla (Ağustos 843) üçe bölünmesinden sonra orta kesimde hüküm süren imparator I.Lothar’ın en büyük oğluydu. 844’te babası adına İtalya’nın yönetimini üstlendi; aynı yıl 15 Haziran’da Roma’da Lombard­ların kralı unvanını aldı. Nisan 850’de imparatorluk tacını giydi. Eylül 855’te babasının bölüştürdüğü topraklardan payına İtalya düştü; onun ölümünden sonra tek başına imparator oldu. Ama bu unvan bütün Karolenj toprakları üzerinde hüküm­ranlığı ifade etmiyordu. 859’da Lothringen (bugün Lorraine) kralı olan kardeşi II. Lothar’dan bazı toprakları aldı. Öteki kar­deşi Provence kralı Karl’ın ölümünden (863) sonra da bu krallığın büyük bir bölü­münü eline geçirdi.

II.Ludwig’in en önemli işi, Bari ile Güney İtalya’daki çeşitli yerleri ele geçirmiş olan Araplarla savaşmak oldu. Bizans donanma­sının yardımıyla 866′ da giriştiği sefer, Şubat 871’de Bari’deki Arap karargahının ele geçirilmesiyle noktalandı. Kendi toprakları­nın da işgal edilmesinden çekinen Beneven­to dükü Adelchis, Ağustos 871’de impara­toru tutsak etti ve Güney İtalya’ya bir daha sefer düzenlememe sözü aldıktan sonra onu serbest bıraktı. Yeminini bozmak için papa­dan izin alan Ludwig, Güney İtalya’ya dönerek 872’de Capua yakınlarında bir zafer daha kazandı. Ama gücü ve enerjisi Araplara kesin darbe indirmeye yetmedi. Kuzey İtalya’ya çekildikten kısa süre sonra öldü. Erkek çocuğu olmadığından, Karolenj hanedanının büyük erkek soyu sona er­di.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

I.Ludwig

Next Article

III.Ludwig

Related Posts