II. Luigi

II. Luigi, Anjou dükü, Maine ve Provence kontu (1384-1417), Napoli, Sicilya ve Kudüs kralı. Angevinlerin Napoli tahtı üzerinde, babası I. Luigi (Louis) döneminde başlayan hak iddialarını, bir süre için de olsa gerçekleştir­miştir ( d. 7 Ekim 1377, Toulon – ö. 29 Nisan 1417, Angers, Fransa).

Babasının 1389’da ölümü ile onun unvanla­rını devraldı ve Karşı-Papa VII. Clemens’in elinden Napoli kralı olarak taç giydi. Ama Napoli’nin fiili yönetimi, Angevin ailesinin Durazzo kolundan Ladislao’nun elindeydi. Luigi, 1390’da Napoli’yi işgal ettiyse de, 1399’da Ladislao’nun kuvvetlerince kentten sürüldü. Daha sonra Provence’a çekildi.

1409’da Papa XIII. Benedictus’a karşı, kendisini bir kez daha Napoli kralı ilan eden Karşı-Papa V. Alexander’i tanıdı. Roma’yı işgal altında tutan Napoli ordusuna karşı savaşmak üzere bu kente girdi; ardından ordusuyla Napoli’ye yöneldi, ama kenti ala­madı (1409-10). Bu kez Karşı-Papa XXIII.Johannes’in çağrısı üzerine Roma’ya dön­dü.

Sonunda 1411’de, Roccasecca’da Ladis­lao’yu yenilgiye uğrattı. Ama papanın La­dislao’yu desteklemeye başlaması üzeri­ne gücünü yitirdi ve Fransa’ya dönerek arazilerinin başına geçti. Fransa’da Aix Parlamentosu’nu (1415) kurdu; Aix ve An­gers üniversitelerinin ayrıcalıklarını artırdı.

İngiltere kralı John’un 1215’te iç savaş tehdidi altında uyruklarına tanıdığı özgürlükleri içeren tarihi berat

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Luhyalar

Next Article

III. Luigi

Related Posts