III.Ludwig

III.Ludwig, Doğu Frank topraklarının bir bölümünün kralı. Lothringen’in (bu­gün Lorraine) batısını Batı Franklardan alarak, bölgedeki Alman nüfuzunun te­mellerini atmıştır (d. y. 830 -ö. 20 Ocak 8Ş2, Frankfurt).

Doğu Frank kralı II. Ludwig‘in (Alman) oğluydu. Bir süredir Akitanya Krallığı’nı ele geçırmeye çalışan II. Ludwig‘in üvey kardeşi ve Batı Frank kralı II. Karl (Daz­lak) tutsak aldığı Akitanya kralı ve yeğeni II.Pepin’i 852’de hapse attı. Akitanya önde gelenleri ertesi yıl II.Ludwig’e elçiler göndererek, kendisinin ya da oğullarından birinin Akıtanya tahtına çıkmasını önerdi­ler. II.Ludwig bunun üzerine oğlu Ludwig‘i (Genç) bir orduyla Akitanya’ya göndermeyi kabul etti (854). Ama sefer başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada hapisten kaçan Pe­pin ‘in topraklarına dönmesi üzerine, Aki­tanyalılar Ludwig’i (Genç) desteklemekten vazgeçtiler; o da Bavyera’ya dönmek zo­runda kaldı.

Ludwig (Genç) babasının 865 ve 872’de yaptığı düzenlemeler uyarınca onun ölü­rmünden (Ağustos 876) sonra Franken, Thü­nngen ve Saksonya’nın başına geçti. II. Karl’ın Lothringen’in II. Ludwig’e ait olan doğu kesimini ele geçirme girişimi üzerine başlayan savaşta Karl’ı Andernach’ ta yenilgiye uğrattı (Ekim 876) ve bölgeyi topraklarına kattı. Ardından Batı Frank Krallığı’nı istila ederek, Verdun (879) ve Ribemont (880) antlaşmalarıyla Lothrin­gen ‘in batısını ele geçirdi.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

II.Ludwig

Next Article

IV.Ludwig

Related Posts