III.Ludwig

III.Ludwig, Bavyera’nın son kralı. Bavyera’da Wittelsbach haneda­nının yönetimine son veren devrimle (7-8 Kasım 1918) tahttan indirilmiştir (d-. 7 Ocak 1845, Münih -ö. 18 Ekim 1921, Sarvar, Macaristan).

1868’de Avusturya-Este arşidükü Ferdi­nand’ın kızı Maria Theresia’yla evlendi. Kral naipliği görevini yürüten babası Luit­pold’un Aralık 1912’de ölmesi üzerine, akli dengesi yerinde olmayan yeğeni Kral I. Otto’nun naipliğini üstlendi. 5 Kasım 1913’te ise Otto’nun henüz sağ olmasına karşın kral unvanını aldı.

Ludwig hükümdarlığı sırasında tarımın ve ulaşım sisteminin geliştirilmesi için gösterdi­ği çabaların yanı sıra, Wittelsbach hanedanı­nın geleneksel tutumunu sürdürerek sanatı ve sanatçıları korudu. I. Dünya Savaşı sırasında, kendisini çatışmaların olabildiğin­ce dışında tutmaya çalıştıysa da, 1917’den sonra Alınan imparatorluk ordusunun fiili başkomutanı Erich Ludendorff‘un askeri politikalarına karşı çıkmaya başladı.

Bavyera’da monarşi yönetimine son veren sosyalist Kurt Eisner önderliğindeki dev­rim, Ludwig için tam bir sürpriz oldu. Devrim sırasında tahttan çekilmemekle bir­likte, 13 Kasım 1918’de sivil ve askeri devlet görevlilerinin kendisine ettikleri bağlılık yemininden bağımsız olarak davranabileceklerini ilan etti. Sürgün yıllarını geçirdiği Macaristan’da öldü.

1788-91 savaşlarına son veren Ziştovi Antlaşması, Osmanlı Devleti ile hangi ülke arasında imzalandı?

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

II.Ludwig

Next Article

II.Ludwig

Related Posts