III. Luigi

III. Luigi, Anjou ve Touraine dükü; Maine ve Provence kontu, Napoli ve Sicilya kralı (1417-34). Angevinler adına Napoli tahtında hak iddia etmiş, bu yüzden Ara­gonlu V. Alfonso ile mücadeleye girmiştir (d. 25 Eyfül 1403, Aniou, Fransa – ö. 15 Kasım 1434 Cosenza, İtalya).

Babası Anjou’lu II. Luigi‘nin ardından Eylül 1419’da Papa V. Martinus tarafından Napoli kralı ilan edildi. Paralı askerlerin ünlü komutanı (condottiere) Muzio Atten­dola Sforza’nın da katıldığı büyük bir ordu kurarak denizden Napoli’ye saldırıya geçti. Bunun üzerine çocuğu bulunmayan Napoli kraliçesi Gıovanna, kenti Luigi’ye karşı savunmak üzere Napoli’ye gelen Aragonlu V. Alfonso’yu varisi ilan etti (1421).

Alfonso, Luigi’nin tüm krallığı işgal etmesini önledi. Ama Giavanna’nın hükümdarlık yetkilerini art arda ele geçirmeye başla­yınca, Giovanna onu varislikten aldı ve Luigi’yi evlat edinerek Calabria valiliğine atadı (1423). Nisan 1433’te varislikten uzak­laştırılan Luigi, haziranda yeniden varis yapıldı. Öldüğünde, ordusu krallığın büyük
bölümünü ele geçirmişti ve Alfonso’nun kuvvetlerini Napoli’den sürmek üzereydi. Luigi’den sonra yerine kardeşi Anjou’lu Rene geçti.

ABD İç Savaşı sırasında, köleleri özgürleştirmek amacıyla çıkarılan yasalar

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

II. Luigi

Next Article

Luigi

Related Posts