IV. Pius

Papa IV. Pius veya doğum adı ile . 25 Aralık 1559 – 9 Aralık 1565 döneminde Papalık yapmıştır. Papa IV. Paulus yerine Papa seçilmiş ve ölünce 223. Katolik Kilisesi papası olarak papalık görevine Papa V. Pius seçilmiştir (d. 31 Mart:1499, Milano 6. 9 Aralık 1565, Roma).

Kilise hukukçusu olan Giovanni 25 Aralık 1559’da IV. Pius adıyla papa seçildi. Akraba kayırmanın önlenmesi gerektiğini öteden beri savunmasına karşın, yeğeni Carlo Borromeo’yu Roma’ya çağırarak kardinal diyakoz yaptı (1560). Ama Kardinal ’yla kardeşi Giovanni’nin ve Papa IV. Paulus’un yeğenlerinin hemen Roma’ya getirtilerek yargılanmasını buyurdu. Sanıklar 6 Mart 1561’de idam edildi. Giovanni, Borromeo’yla birlikte Avrupa’daki Katolik prenslere etkili mektuplar yazdı, 1552’den beri askıda bırakılan ’nin sonuçlandırılmasını istedi.

Kutsal Roma-Germen imparatoru I. Ferdinand, Katolik Kilisesi’ne dönebilecekleri umuduyla Luthercilere öğreti alanında ödün verilmesinden yanaydı. Buna karşılık İspanya kralı II. Felipe her türlü değişikliğe karşıydı ve konsilin yeniden toplanmasını istemiyordu. Papalık yönetimi ise öğreti değişikliğine kesinlikle karşı olmakla birlikte kilise görevlerinin kötüye kullanılmasını engelleyecek reformları tartışmaya hazırdı. Pius da Komünyon ayininde kutsanan ekmeğin yanı sıra şarabın da cemaate dağıtılmasına ve din adamlarının evlenebilmesine razıydı. Ayrıca Almanya’dan sonra Fransa’nın da Protestanlığı benimsemesine engel olmaya çalışıyordu.

Trento Konsili 18 Ocak 1562’de yeniden toplandı. Önemli güçlüklerin çözülmesi bir yıl sürdü ve görüşmeler papalığın tam zaferiyle sonuçlandı. Ortayolcu tutucu Katoliklerin tutumunu yansıtan konsilin karar ve tanımları, Pius’un Benedictus Deus (Tanrı Benedictus) (26 Ocak 1564) fermanıyla onaylandı. Konsilin başlattığı ya da tavsiye kararına bağladığı bazı önemli adımların tamamlanmasını Pius üstlendi. Enkizisyonun yetkilerini azalttı, Roma Üniversitesi’ni yeniden canlandırdı, yeni binalar yaptırdı ve ’yu koruması altına aldı. Ama Alman Protestanlarını yeniden Katolik Kilisesi’ne döndürme çabaları onun ölümüyle birlikte tarihe karıştı

Çin tarihinde, imparatorluk yönetiminin devlet yapısını ve toplumsal sistemi yenileme girişimine verilen isim

 

IV. Pius

Papa IV. Pius veya doğum adı ile Giovanni Angelo Medici. 25 Aralık 1559 - 9 Aralık 1565 döneminde Papalık yapmıştır. Papa IV. Paulus yerine Papa seçilmiş v

Book Editions:

Edition : Papalık
Name : Papa IV. Pius
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language