İvan Stepanoviç Mazepa

İvan Stepanoviç Mazepa, Rus Ukraynası Kazaklarının atamanı. 1700-21 arasındaki Büyük Kuzey Savaşı sırasında Ruslara karşı İsveçlileri desteklemiştir.

Polonya kralı Jan Kazimierz’in sarayında görev yaptı ve Batı Avrupa’da öğrenim gördü. Daha sonra ülkesine dönerek 1663’te, Dinyeper Irmağının batısındaki Ukrayna Kazaklarının atamanı Pyotr Doro­şenko’nun hizmetine girdi.

İvan Stepanoviç Mazepa1660’lar ve 1670’ler boyunca rakip ata­manlar arasında sürekli saf değiştirerek, Ukrayna’nın denetimi için mücadele eden Osmanlılar, Ruslar, Polonyalılar ve çeşitli Kazak grupları arasındaki uzun savaşta rol oynadı. 1687’de Rus Ukraynası Kazakları­nın atamanlığını üstlendi. 1689’da Kırım Tatarlarına karşı savaştı. I. Petro’nun (Bü­yük) çar olması üzerine onun desteğini sağlayarak Ukrayna’daki konumunu korudu.

Sicilyalı Amerikan kökenli, ABD’de etkin olan modern suç organizasyonlarının babası sayılan kanun kaçağı

 

Ama Petro Kazaklara yeni görevler yükle­yerek ve ordunun Ukrayna’da baskı uygu­lamasına göz yumarak Mazepa’nın uzaklaş­masına yol açtı. 1700’de Büyük Kuzey Savaşı başlayınca Mazepa İsveç Kralı XII. Karl’la gizli görüşmelere girişti. Ekim 1708’de 5 bin kişilik Kazak kuvvetiyle birlikte, Ukrayna’ya giren Karl’ın ordusunu destekledi. Ama Ukrayna halkını Ruslara karşı ayaklandırmayı başaramadı. Haziran 1709’da Ruslar İsveçlileri Poltava’da ağır bir yenilgiye uğrattı. Mazepa savaşın ardın­dan Karl’la birlikte, Osmanlıların deneti­mindeki Boğdan’a kaçtı ve orada öldü.

 

Avrupa’da Görkemli Üslup’u yaratmış, 17. yüzyıl sonlarında Roma okulunun önde gelen ressamı, barok resmin son büyük ustası

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Mazdekçilik

Mazdekçilik

Next Article
Mazı

Mazı

Related Posts