Jean-Baptiste Marchand

Jean-Baptiste Marchand, 1898’de Sudan’daki Faşoda’yı (bu­gün Kodok) ele geçiren Fransız asker ve kaşif (d. 22 Kasım 1863, Thoissey – ö. 13 Ocak 1934, Paris, Fransa).

Orduda dört yıl er olarak görev yaptıktan sonra St. Maxient’deki askeri okula gönde­rildi. 1887’de teğmenliğe yükseltildi.

1889’da cephede görev almak üzere gönde­rildiği Senegal’de iki kez yaralandı. Daha sonra da Diena’nın ele geçirilmesi sırasında ağır bir yara aldı. Savaşta gösterdiği yarar­lıklar nedeniyle Legion d’Honneur nişanı­nın “chevalier” unvanıyla ödüllendirildi. 1890’ların başında Nijer Irmağının kaynak­larını keşfettikten sonra, Sudan’ın batısında (1892) ve Fildişi Kıyısı’nın iç kesimlerinde (1893-95) keşif seferlerine çıktı. İngilizlerin Sudan’la Uganda arasında bağlantı kurması­nı engellemeyi amaçlayan Fransız hükümeti tarafından, Ocak 1897’de, Fransız Kongosu’nda, Beyaz Nil kıyısında yer alan Brazc zaville’den Faşoda’ya kadar Orta Afrika’yı boydan boya geçen bir yürüyüş yapmakla görevlendirildi. Temmuz 1898’de küçük bir grupla Faşoda’ya ulaşan Marchand’ın böl­gedeki varlığı İngiliz-Fransız ilişkilerinde bunalıma yol açtı. Fransız hükümetinin iddialarından vazgeçmesi üzerine Paris’e döndü. Legion d’honneur nişanının “com­mandeur” unvanını aldı.

Marchand, Batı ülkelerinin ve Japonya’nın Çin’deki yayılmacı politikalarına karşı 1900’de patlak veren Boxer Ayaklanması sırasında da etkinlik gösterdi. I. Dünya Savaşı’nda Batı Cephesi’ndeki birçok önemli çarpışmada general rütbesiyle Sö­mürgeler Tümeni’ne komuta etti. 1919’da emekliye ayrılırken Legion d’honneur ni­şanının “grand croix” unvanıyla ödüllendi­rildi.

Arjantin’deki Rio de la Plata bölgesinin ilk valisi ve Buenos Aires’in kurucusu İspanyol Kaşif

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

George Marchais

Next Article

Marchantia

Related Posts