Jean Marais

Jean Marais, Jean Cocteau’nun yapıtlarındaki kompo­zisyonlarıyla ün kazanmış Fransız oyuncu. 1940’lar ve 1950’lerde Fransız sinemasının en sevilen başrol oyuncularından olmuştur (d. 11 Aralık 1913, Cherbourg, Fran­sa, ö. 8 Kasım 1998, Cannes, Fransa).

Marais lise öğrencisiyken tiyatroya ilgi duymaya başladı. Bu arada Paris Konserva­tuvarı’na girmek için yaptığı başvuru kabul edilmedi. Bir fotoğrafçının yanında çalıştık­tan sonra, çeşitli oyunlarda küçük rollere çıktı. 1933’te sinema oyunculuğuna başladı.

Son derece yakışıklı ve çekici görünümüne karşın sesi ince, oyunculuk yeteneği de sınırlıydı.

Marais 1937’de Cocteau’yla tanıştıktan ve onun yapıtlarının baş erkek oyuncusu ol­duktan sonra sinemadaki ününü artırmaya başladı. Cocteau’nun yönettiği L’Eternel retour (1943; Ebedi Dönüş) filmindeki tipik romantik kahraman Tristan rolüyle büyük başarı kazandı. Olgunluğu, deneyimi ve oyunculuğu sayesinde başka yönetmenlerce de aranan bir başrol oyuncusu olana değin hemen yalnızca Cocteau’nun filmle­rinde rol aldı.

Marais’nin oynadığı 70’ten fazla film ara­sında La Belle et la Bete (1946; Güzel _ve Hayvan), L’Aigle a deux tetes (1948; iki Başlı Kartal), Les Parents terribles (1948; Müthiş Aile), Le Secret de Mayerling (1949; Mayerling Esrarı), Orphee (1950) ile Elena et les hommes (1956; Elena ve Erkekler) sayılabilir. 1960’larda “Fantoma” filmlerin­de oynayan Marais, 1980’lerde yeniden tiyatroya döndü.

1937’de Bill Snipson rolüyle büyük başarı kazanan, Lambeth walk adlı dansı yaratan, İngiltere ‘de gösteri sanatla­rının birçok dalında ünlü sanatçılar yetişti­rmiş aile

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marabu

Next Article

Maranaolar

Related Posts