Jimmie Lunceford 48

Jimmie Lunceford

Jimie Lunceford, ya da James Melvin Lunceford,  salıncak döneminde saksafoncu ve orkestra şefi (d. 6 Haziran 1902. Fulton, Missouri ö. 13 Temmuz 1947, Seaside, Oregon, ABD).

Ritmi kulaklara hoş gelen disiplinli orkestrası, 1934’ten 1945’e değin başta trompetçi Sy Oliver’inkiler olmak üzere halk tarafından çok tutulan düzenlemeleri yorumlamış, hem swing çağının hem de II. Dünya Savaşı sonrasının dans orkestralarını etkilemiştir.

Lunceford gençliğinde bütün kamışlı çalgılarda ustalaşmıştı, ama orkestra yönetmekten hoşlandığı için kendi orkestrasında pek sık çalmadı. Tennessee’deki Memphis’te ders verdiği lisede bir öğrenci orkestrası kurduktan sonra 1929’da orkestra şefi olarak profesyonel yaşamına başladı. Orkestrasında heyecan verici solocular yerine eğitilmiş şovmenliğe, kusursuz topluluk düzenine ve ılımlı iki-vuruşlu swing temposuna ağırlık verdi. “Organ Grinder’s Swing” (1936) ve “” (1937) gibi parçalarla ünlenen topluluğu 1930’larda Duke Ellington, Count Basie, Benny Goodman ve Glenn Miller’in topluluklarıyla aynı ayarda sayılıyordu. 1940’ta da aralarında Basie, Goodman ve Glenn Miller orkestralarının da bulunduğu 28 topluluğun katıldığı ünlü bir yarışmayı kazandı. Düzenlemeci Oliver 1939’da Iunceford’dan ayrıldı. 1942’den sonra da topluluk eskisi kadar tutulmaz oldu. Bir turne sırasında Lunceford’un ölmesi üzerine orkestrayı birkaç yıl piyanist Edwin Wilcox ile saksofoncu Joe Thomas yönettiler.

Çalgıların özelliklerini ve tarihini inceleyen organoloji nin kurucularından Alman doğumlu ABD’li müzikolog

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language