Derin Bilgili Ansiklopedi

Jimmie Lunceford

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Jimmie Lunceford, asıl adı JAMES MELVIN LUNCEFORD, Ritmi kulaklara hoş gelen disiplin­li orkestrası, 1934’ten 1945’e değin başta trompetçi Sy Oliver’inkiler olmak üzere halk tarafından çok tutulan düzenlemeleri yorumlamış ABD’li caz ve dans orkes­trası şefi (d. 6 Haziran 1902. Fulton, Missouri -ö. 13 Temmuz 1947, Seaside, Oregon. ABD).

Lunceford gençliğinde bütün kamışlı çalgı­larda ustalaşmıştı. ama orkestra yönetmek­ten hoşlandığı için kendi orkestrasında pek sık çalmadı. Tennessee’deki Memphis’te ders verdiği lisede bir öğrenci orkestrası kurduktan sonra 1929’da orkestra şefi ola­rak profesyonel yaşamına başladı. Orkestra­sında heyecan verici solocular yerine eğitil­miş şovmenliğe, kusursuz topluluk düzenine ve ılımlı iki-vuruşlu swing temposuna ağırlık verdi.

“Organ Grinder’s Swing” ( 1936) ve “For Dancers Only” (1937) gibi parçalarla ünlenen topluluğu 1930’larda Duke Elljng­ton, Count Basie, Benny Goodman ve Glenn Milter’in topluluklarıyla aynı ayarda sayılıyordu. 1940’ta da aralarında Basie Goodman ve Glenn Miller orkestralarının da bulunduğu 28 topluluğun katıldığı ünlü bir yarışmayı kazandı. Düzenlemeci Oliver 1939’da Lunceford’dan ayrıldı. 1942’den sonra da topluluk eskisi kadar tutulmaz oldu. Bir turne sırasında Lunceford’un öl­mesi üzerine orkestrayı birkaç yıl piyanist Edwin Wilcox ile saksofoncu Joe Thomas yönettiler.

Organ Grinder's Swing - Jimmie Lunceford
saksofoncuların başkanı

 

Leave a comment
tr Turkish
X