Joachim von Ribbentrop

Joachim von Ribbentrop, Hitler’in dışişleri bakanı, Alman diplomat (1933-45)(d. 30 Nisan 1893, Wesel ö. 16 Ekim 1946, Nürnberg, Almanya).

Almanya, İsviçre, Fransa ve İngiltere’de öğrenim gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesi’nde hafif süvari birliklerinde çarpıştı. Daha sonra görevli olarak Osmünlı Devleti’ne gönderildi. Savaş sonrasında Almanya’ya dönerek iş yaşamına atıldı. 1920’de zengin bir şampanya üreticisinin kızıyla evlendi.

1932’de Adolf Hitlerle tanıştıktan kısa süre sonra Nazi Partisi’ne katıldı. Nazilerin iktidara gelmesinin (30 Ocak 1933) ardından Hitler’in dış politika başdanışmanı oldu. 1934’te Almanya adına Cenevre’deki silahsızlanma görüşmelerine katılmakla görevlendirildi. Haziran 1935’te Alman donanmasının yeniden silahlanmasına olanak sağlayan İngiliz-Alman Denizcilik Antlaşması’nı imzaladı. 1936’da Londra büyükelçiliğine atandı ve iki yıl bu görevde kaldı. Bu sırada Japonya’yla Almanya arasında Anti-Komintern Pakt’ın imzalanmasıyla sonuçlanan görüşmelere başkanlık etti (1936).

Kontraslı mikrokobun mucidi

 

Şubat 1938’de dışişleri bakanlığına atandıktan sonra İtalya’yla “Çelik Pakt” olarak bilinen ittifak antlaşmasını imzaladı (22 Mayıs 1939). Ribbentrop’un en büyük diplomatik başarısı 23 Ağustos 1939’da imzalanan Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı oldu. Bu pakt Hitler’in Polonya saldırısının önündeki engelleri ortadan kaldırarak II. Dünya Savaşı’nın başlamasına yol açtı.

Savaşla birlikte Ribbentrop’un dış politika alanındaki etkisi hızla azalmaya başladı. Japonya, İtalya ve Almanya arasında 27 Eylül 1940’ta ABD’ye karşı imzalanan Üçlü Pakt’tan sonra diplomasi ikincil önem taşıyan bir etkinlik durumuna geldi. 22 Temmuz 1944’te Hitler’e karşı düzenlenen suikast girişimine Dışişleri Bakanlığı personelinden birkaç kişinin de katıldığının ortaya çıkmasıyla Hitler’in desteğini yitiren Ribbentrop, 14 Haziran 1945’te Hamburg’da Müttefikler . tarafından yakalandı. Nürnberg’deki Uluslararası Askeri Mahkeme’de yargılanarak dört büyük suçtan idama mahküm edildi ve asıldı. Hapisteyken yazdığı Zvwischen London und Moskau (Londra ve Moskova Arasında) adlı anı kitabı 1953’te yayımlandı.

Total
0
Shares
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ribat-ı Şerif

Next Article

Ribbon Çavlanı (Şelalesi)

Related Posts