Johann Tobias Mayer

Johann Tobias Mayer, denizde boylam be­lirlemeyi kolaylaştıran Ay tabloları hazırla­yan Alman astronom (d. 17 Şubat 1723, Marbach, Württemberg – ö. 20 Şubat 1762, Göttingen, Almanya).

Johann Tobias Mayer

Kendi kendini yetiştiren bir matematikçi olan Mayer, iki özgün geometri kitabı yayımladı ve 1746’da Nümberg’deki haritacılık dairesinde görevlendirildi. Ay’daki sallantılara ve Ekvator eğikliğine ilişkin hesaplamalarını, Nümberg Kozmografi Derneği kayıtları arasında yayımladı. Bu çalışmalarıyla adını bilim çevrelerinde duyu­ran Mayer, 1751’de Göttingen Üniversite­si’nin ekonomi ve matematik kürsüsüne atandı. 1754’te üniversite gözlemevinin yö­neticiliğine getirildi.

Güneş’e olan uzaklığı bakımın­dan dördüncü sırada yer alan gezegen

 

Mayer’in Ay tabloları 1755’te Göttingen’ deki Kraliyet Demeği’nin dergisinde ya­yımlandı. Aynı yıl Mayer İngiliz hükümeti­ne, açık denizde boylamın yarım derecelik bir hatayla saptanmasını olanaklı kılan tab­lolar sundu. 1770’te İngiltere’de, Mayer’in yöntemine dayalı yeni Ay tabloları yayım­landı; bu tablolar sayesinde, Ay uzaklıkla­rına göre boylamın belirlenmesinin yanı sıra, atmosferdeki kırılma sonucunda boy­lam hesabında ortaya çıkan hataların düzel­tilmesi de büyük ölçüde kolaylaştı.

 

Çağdaş pan­domim sanatının en önemli isimlerinden, “Sessiz sanatın üstadı” olarak bilinen Fransız pandomim sanatçısı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Maye

Next Article
Louis B. Mayer

Louis B. Mayer

Related Posts