John Erskine Mar

John Erskine Mar, 1715’teki Jacobus­çu ayaklanmaya önderlik eden İngiliz soylu. Tahttan indirilen Kral II. James’in oğlu James Edward’ın İngiltere tahtına çıkması için başlattığı bu ayaklanma başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Sık sık saf değiştirmesi Bob­bing John (Kaypak John) lakabıyla anılma­sına yol açmıştır (d. 1675 – ö. Mayıs 1732, Aachen)

1689’da babasından kontluk unvanını devr­aldı. Kraliçe Anne’in hükümdarlığı sırasın­da (1702-14) mühürdarlık ve İskoçya devlet bakanlığı yaptı. 1714’te Kral I. George’un tahta çıkışından sonra bütün görevlerinden alınınca Jacobusçulara katıldı. Ağustos 1715’te gizlice İskoçya’ya gitti ve High­lands’da bir ayaklanma başlattı. 6 Eylül’de, Braemar’da James Edward’ı Büyük Britan­ya kralı ilan etti ve James’in, İskoçya’nın geleneksel anayasasını yeniden yürürlüğe koyacağına söz verdi. Ama, 13 Kasım’da Perth ilindeki Sheriffmuir’de, Argyll 2. dükü John Campbell komutasındaki sayıca daha küçük bir ordu karşısında yenilgiye uğradı. James’ın 22 Aralık’ta İskoçya’ya gelmesine karşın ayaklanma kısa sürede bastırıldı. Şubat 1716’da Mar ve James Edward, Fransa’ya kaçtılar. Mar’ın adı daha sonraki yıllarda James’e karşı düzenle­nen bir komploya karıştı ve bu nedenle James’in sürgündeki sarayına kabul edilme­meye başladı.

Diplomatik yeteneği sayesinde, hükümdarlığı süresince Osmanlılarla barış­çıl ilişkiler kurmayı başararak Bizans İmpa­ratorluğu’nun yıkılmasını 50 yıl geciktirmiş 1391-1425 arasında Bizans imparatoru

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mapuçeler

Next Article

Mar-pa

Related Posts