John Loudon McAdam

John Loudon McAdam, makadam yol kaplamasını bulan İskoç Mucit (d. 21 Eylül 1756. Ayr – ö .26 Kasım 1836. Moffat. Dumfriesshire. İskoçya).

1770’te New York kentine gitti ve muhase­be işlerinde çalıştı. 1783’te önemli bir servet biriktirmiş olarak İskoçya’ya geri döndü ve Ayrshire’daki Sauhrie’de bir arazi satın aldı. İlçedeki yolların sorumlusu olarak görevlendirildikten sonra yöredeki karayol­larının kötü durumda olduğunu saptadı. Kendi hesabına yol inşaatı konusunda de­neyler yapmaya başladı.

1798’de Cornwall’daki Falmouth’a taşındı ve deneylerini orada hükümet görevlisi ola­rak sürdürdü. İyi bir akaçlamanın sağlana­bilmesi için yol yüzeyinin çevre araziden daha yüksek tutulması gerektiğini, yola önce büyük kayalar, ardından küçük taşlar serilip üstlerine ince kum ya da mıcır dökülmesiyle bunların tek bir kütle haline geleceğini ileri sürdü. 1815’te Bristol bölgesi yollarına baş­mimar atanınca kuramlarını uygulamaya koydu. Çalışmalarını Remarks on the Pre­senti System of Road-Making (1816: Bugün­kü Yol Yapım Sistemi Üzerine Düşünceler) ve Practical Essay on the Scientific Repair and Preservation of Roads (1819: Yolların Bilimsel Bakım ve Korunması Üzerine Uy­gulamalı Bir Deneme) adlı kitaplarında topladı.

1823’te mecliste yürütülen yol yapımına ilişkin bir soruşturma sonunda görüşleri yetkililerce benimsendi ve 1827’de İngıltere Metropoliten Yolları başmimarlığına getiril­di. Yolların makadam kaplanması yolculuk ve iletişimi kolaylaştırdı. Bu işlem başka ülkelerde, özellikle de ABD’de kısa süre sonra uygulamaya kondu.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Patrice de Mac-Mahon

Next Article

Macadamia

Related Posts