Derin Bilgili Ansiklopedi

John Marston

0

Çağrı Tasarım Kampanya

John Marston, oyunlarının çoğunu, o dönemin erkek çocuk toplulukları için yazmış, Shakespeare döneminin en güçlü yergicilerinden sayılan İngiliz oyun yazarı (v. 7 Ocak 1576, Qxfordshire – ö. 25 Haziran 1634, Londra, İngiltere).

Edebiyata şiirle başladı. Acemi bir üslupla yazdığı erotik şiirlerinden oluşan The Metamorphosis of Pigmalions Image and Certaine Satyres (1598; Pigmalion Imgesinin Değişimi ve Bazı Yergiler) adlı kitabı sert eleştirilere hedef oldu. Aynı yıl, kendisinden “havlayan yergici” olarak söz ettiği, kabaca işlenmiş, güç anlaşılır şiirlerden oluşan The Scourge of Villainie (Alçaklığın Cezası) büyük ilgi gördü.

Oyun yazarlığına 1599’da başladı. Histriomastix adlı oyunu 1610’da yayımlandı. Oyunda “çevirmen bilgin” ya da “bilgiçler şahı” olarak anılan Chrisoganus tipi aracılığıyla oyun yazarı Ben Jonson’ı alaya aldı. Bunun üzerine Marston ile Jonson arasında, tiyatrolar savaşı olarak bilinen şiddetli bir atışma başladı. Jonson 1601’de The Poetaster (Şair Müsveddesi) adlı oyunuyla Marston’a cevap verdi.

Marston sonraki yıllarda Paul’ün Çocukları adlı topluluk için The History of Antonio and Mellida’yı (1602; Antonio ile Mellida’ nın Öyküsü), onun devamı olan Antonios Revenge (y. 1602; Antonio’nun İntikamı) adlı Melodramı ve What You Will (1607; Nasıl İsterseniz) adlı oyunları yazdı. What You Will’de Jonson’u yerdiyse de, aynı yıl birlikte Love’s Martyr (Aşk Kurbanı) adlı oyunu kaleme aldı.

Marston 1604’te Kilise Çocukları adlı topluluğa ortak oldu ve sonraki oyunlarını bu topluluk için yazdı. The Dutch Courtezan (1603-04; Felemenkli Saray Yosması) ve The Malcontent (1604; Doyumsuz) adlı oyunlarıyla dönemin seçkin oyun yazarları arasına girdi. Kaba bir fars niteliğindeki The Dutch Courtezan, dönemin en zekice yazılmış komedilerinden biridir. Şehvete kapılmış saraylıları yeren The Malcontent ise birçok bakımdan bir intikam trajedisidir; ama Marston oyunun sonunda haksızlığa uğrayan kahramanın kendisine kötülük edenleri öldürmesine izin vermez.

Marston 1605’te Jonson ve George Chapman’la birlikte Eastward Hpe’yu (Haydi Doğu’ya) kaleme aldı. Yapıt, kent yaşamının zıtlıklarını konu alan bir komediydi; ama tahta yeni çıkan I. James’in soydaşı İskoçların fırsatçılığına yönelik yergileri tepki uyandırınca her üç yazar da hapse atıldı.

Neoplatonizmin, Yeni-Platonculuğun kurucusu antik Filozof

 

Marston 1608’de yeniden hapse girince, en erotik oyunu sayılan The Insatiate Countesse’ı (Doyumsuz Kontes) yarım bıraktı ve İngiltere Kilisesi’ne girdi. 1609’da papaz oldu ve saray rahibinin kızıyla evlendi. 1616’da Hampshire’daki Christchurch’e papaz atandı. 1633’te, altı oyununu içeren toplu yapıtları The Works of John Marston’ dan (John Marston’ın Yapıtları) adının çıkarılmasını istedi. Yapıt aynı yıl, yazarı belirtilmeksizin Tragedies and Comedies (Trajediler ve Komediler) başlığıyla yeniden yayımlandı.

 

Leave a comment
tr Turkish
X