John Stanley Plaskett

John Stanley Plaskett, geliştirdiği gözlem aleti tasarımları ve gerçekleştirdiği spektroskopik gözlemlerle tanınan Kanadalı astronom (d. 17 Kasım 1865, Woodstock, Ontario, Kanada ö. 17 Ekim 1941, Victoria, İngiliz Kolumbiyası).

Yetenekli bir makine ustası ve fotoğrafçı olan Plaskett 1899’da Toronto Üniversitesinden mezun oldu. 1903’te Ottawa’daki Dominyon Gözlemevi’nde çalışmaya başladı. Buradaki astrofizik araştırmalarına öncülük etti ve yeni bir geliştirerek gözlemevindeki teleskopun gücünü artırdı.

1913’te Kanada hükümetinin mali yardımını sağlayarak 1.82 m çapında yansıtıcı bir aynanın tasarımına girişti. Yapımı, 1918’de tamamlanan aygıt İngiliz Kolumbiyası’ndaki Victoria yakınlarına yerleştirildi. Plaskett 1917’de Victoria’daki gözlemevinin yöneticiliğine getirildi. burada yeni teleskopu kullanarak çiftyıldızlar ve yıldızlararası uzayda kalsiyum dağılımı üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. 1922’de çok büyük bir çiftyıldızın () varlığını ortaya çıkardı, 1930’da da Samanyolu Gökadası’ nın ağırlık merkezinin doğrultusunu ve uzaklığını, gökadanın bunun çevresindeki dönme düzenini belirledi. 1935’te emekliye ayrıldıktan sonra, ABD’de Fort Davis’te kurulu olan McDonald Gözlemevi için yapılan teleskopun yaklaşık 2 m çapındaki aynasının kesilmesi ve işlenmesi çalışmalarını yönetti.

 

Uzayda 6 kez uçmuş tek astronot

 

John Stanley Plaskett

John Stanley Plaskett, geliştirdiği gözlem aleti tasarımları ve gerçekleştirdiği spektroskopik gözlemlerle tanınan Kanadalı astronom (d. 17 Kasım 1865, Woo

Book Editions:

Edition : Astronom
Name : John Stanley Plaskett
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language