John T. McCutcheon 48

John T. McCutcheon

, Özellikle Ortabatı’nın kır yaşamını yumuşak ve sıcak bir mizah anlayışıyla ele aldığı karikatürle­riyle tanınan ABD’li karikatürcü ve yazar  (d. 6 Mayıs 1870 South Raub, Indiana – ö. 10 Haziran
1949: Lake Forest, Illinois, ABD).

1889’da Lafayette’teki (Indiana) Purdue Üniversitesi’ni bitirdi. Daha sonra Chica­go’ya giderek Chicago Morning News’da karikatürcülüğe başladı. On dört yıl çalıştığı ve adı önce Chicago Morning News-Record, ardından Chicago Record, en sonunda da Record-Herald olarak değiştirilen bu gaze­tede çoğunlukla mizah yazarı George Ade’ in öyküleriyle ilgili çizimler yaptı. İlk siyasal karikatürleri 1896 başkanlık seçimleri kam­panyası sırasında yayımlandı. İspanyol­-Amerikan Savaşı’nı (1898), Filipin Ayak­lanması’nı ve Güney Afrika (Boer) Savaşı’ nı (1899-1902) muhabir olarak izledi.

Reoord’da “Bird Center” (Kuş Merkezi) adını verdiği ve düşsel bir Illinois kasaba­sındaki yaşamı konu alan resimli yazı dizisi­ne başladı. 1903’te Chicago Tribune’a geç­tikten sonra da sürdürdüğü bu dizide kasa­ba yaşamının değerlerini vurguladı. “Bird Center” karikatürlerinden yapılan bir seç­me 1904’te yayımlandı. Tribune’a geçtikten üç yıl sonra bir Asya gezisine gönderildi.

Dünyada 1.500′ den fazla gazetede yayımlanan, Türkiye’de de çok ünlü bir isimle anılan karikatür Blondie’nin Türkçe karşlığı

 

1909’da Afrika ‘da doğa bilimci Cari Ake­ley’nin vahşi hayvan avına katıldı. Bu arada katıldığı Başkan Theodore Roosevelt’in safarisini Tribune’da anlattı. I. Dünya Sava­şı’nı hem Alman, hem de Müttefikler cephesinden izledi.

Tribune’da 40 yılı aşkın bir süre çizdiği karikatürleriyle Amerikan yaşamını anlat­maya çalıştı. En ünlü karikatürü olan ve ilk kez 30 Eylül 1907’de basılan “Injun Sum­ıner”ın (Pastırma Yazı) üst bölümünde küçük bir çocukla büyükbabası Indiana’da bir mısır tarlasına doğru bakarlar; alt bölü­münde ise çocuğun hayalinde mısır demetle­ri Yerli çadırlarına tarla ise bir Yerli kampına dönüşmüş olarak görülür. McCutcheon 1932’de bankaların iflasını ko­nu alan bir karikatürüyle Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Franklin J. Meine ve John Merry­weather’ın John McCutcheon’s Book (1948; John McCutcheon’ın Kitabı) adlı yapıtlarında çizgilerinden bir derleme yer alır. Otobiyografisi Drawn from Memory (1950; Bellekten Çizilenler) adıyla yayım­lanmıştır.

 

John T. McCutcheon 49 John T. McCutcheon 50 John T. McCutcheon 51 John T. McCutcheon 52 John T. McCutcheon 53

Sen de birkaç kelam et...

Select Language