Jorge Manrique

Jorge Manrique, lirik şiirleriyle tanınan, İspanyol subay ve yazar (d. 1440, Paredes de Nava -?, Kastilya -ö. 27 Mart 1479, Garci­Mufioz Şatosu’nun önü, Calatrava yakınla- İspanya).

Kastilyalı ünlü bir ailedendi. Akrabaları arasında devlet adamı Pedro Lopez de Ayala ile Gomez Manrique ve Marques de Santillana gibi şairler bulunuyordu. Genç yaşta Kastilya ordusuna katıldı ve 1474’te yüzbaşı oldu. Kastilyalı Isabel’in birleşik Kastilya ve Aragon tahtına çıkması için mücadele ederken çarpışma sırasında öldü.

Manrique’nin en tanınmış yapıtı, Paredes kontu ve Santiago askeri tarikatının başkanı olan babası Rodrigo Manrique onuruna yazdığı Coplas por la muerte de su padre (1492; Babasının Ölümü için Kıtalar) adlı lirik şiirdir. 8, 8, 4 heceli üçer dizelik dört bölümünden oluşan ve a b c a b c d e f d e f uyak düzenli 12 dizelik kıtalarla yazdığı pie quebrado biçimindeki Coplas büyük bir ün kazandı. Bu yapıt Coplas de Don Jorge Manrique (1833; Don Jorge Manrique’nin Kıtaları) adıyla Henry Wadsworth Longfel­low tarafından İngilizceye çevrildi. Manri­que ‘nin şiirlerinden seçmeler Hemando de Castillo’nun Cancionero general (1511) adlı antolojisinde yer aldı.

Manzara res­mine getirdiği lirik ve romantik yorumla kendisinden sonra gelen ressamları büyük ölçüde etkilemiş, en önemli Çinli manzara ressamı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Gómez Manrique

Next Article

Mansabdar

Related Posts