Jose de Ribera

Jose de Ribera, İSPANYOL olarak anılır. Barok dönemin dramatik gerçekçiliği doğrultusundaki dinsel ve mitolojik konulu resimleriyle ünlü İspanyol ressam ve baskı ustası (v. 17 Şubat 1591, Jativa, İspanya ö. 2 Eylül 1652, Napoli, İtalya).

İspanya’daki yaşamına ilişkin ayrıntılı bilgi yoktur. İspanya’da Francisco Ribalta’dan ders aldığı söylenir. İtalya’ya gittiği tarih de kesin olarak bilinmemekle birlikte, gençlik yıllarında Parma ve Roma’da çalıştığını gösteren kanıtlar vardır. 1626’da Roma’da Aziz Luka Akademisi’ne üye olan Ribera, 1631’de papalığın İsa tarikatının şövalyesi oldu.

Sonraki yıllarda Napoli okulunun kurucusu Caravaggio’dan etkilendi ve resimlerinde azizlerin ya da tanrıların çektiği ruhsal ve bedensel acıları göstermek için Caravaggioculuk olarak da bilinen tenebrismo tekniğini kullandı. Ayrıca, kalın boya üzerine kaba fırça vuruşlarıyla sakalları, kırışıklık ve yara izi gibi ayrıntıları ürpertici bir gerçekçilikle verdi.

Felsefi konulara olan ilgisi nedeniyle Feylesof olarak anılan şair ve yazar

 

Ribera çok sayıda çizim yapmış birkaç 17. yüzyıl İspanyol ressamından biridir. Çizimlerinin çoğu başka sanatçılar tarafından taklit edilmiştir. Aside yedirme tekniğiyle yaptığı baskıları, türünün İtalya ve İspanya’daki en güzel örnekleri arasında kabul edilir. Bolognalı sanatçıların da etkisi altında kalmış olan Ribera’nın üslubunun başlıca özellikleri duyarlı dış çizgiler ve açıktan koyu gölgelere geçişteki ustalıktır. Yapıtları arasında birkaç tür resmi ile portre çalışması da bulunmakla birlikte, Ribera daha çok dinsel konulu resimler yapmıştır. Günümüze ulaşan yapıtlarının tümü Napoli’ye yerleşmesinden sonraki döneme aittir.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 5.875/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 5.5
    Eserlerini beğendiniz mi?: 6.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 5.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ribekit

Next Article

Ribonükleik asit

Related Posts