José Santos Zelaya

José Santos Zelaya, 1893’ten 1910’a değin ülkesini diktatörlükle yöneten Nikaragualı siyaset adamı. ABD karşıtı bir politika izlemiş ve Orta Amerika’yı kendi yönetimi altında birleştirmeye çalışmıştır (d. 1 Kasım 1853, Managua, Nikaragua – ö. 17 Mayıs 1919, New York kenti, ABD).

ABD karşıtı bir politika izlemiş ve Orta Amerika’yı kendi yönetimi altında birleştirmeye çalışmıştır. Liberaller tarafından başlatılan ve Muhafazakârların 30 yıl süren egemenliğine son veren bir ayaklanmanın sonucunda iktidara geldi. 1906’da Orta Amerika’da barışı sağlama amacıyla toplanan San Jose Konferansı’na temsilci göndermeyi reddetti. Ardından Honduras’a asker göndererek hükümeti devirdi ve El Salvador’da bir ayaklanma başlatmaya çalıştı. Meksika ve ABD’yi saldırıya kışkırtan çabalarıyla bölgeyi savaşın eşiğine getirdi. 1907’de Orta Amerika’da barışı güvence altına alan bir antlaşmanın imzalandığı Washington Konferansı’na katıldıysa da çok geçmeden antlaşmayı bozdu.

1991 ve 1999 yılları arasında toplam yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık yapan siyasetçi

 

ABD’nin ekonomik üstünlüğü ve Nikaragua’ya saldırarak bu ülkenin doğu kıyılarını ele geçirme olasılığı, Zelaya’yı ABD karşıtı bir politika izlemeye yöneltti. ABD’nin Zelaya’nın Orta Amerika’yı kendi yönetimi altında birleştirme çabalarını engellemeye çalışması, Zelaya’nın da ABD’nin Nikaragua’yı boylu boyunca geçen kanallar yapılması doğrultusundaki iki önerisini geri çevirmesi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirdi. 1909’da ABD yönetimi Zelaya’yı devirmeyi amaçlayan Muhafazakâr darbe girişimini destekledi. Zelaya’nın aynı yıl aralıkta ayaklanmaya katılan iki ABD yurttaşını idam ettirmesi üzerine ABD Nikaragua’yla olan diplomatik ilişkilerini kesti. Zelaya 1910 başında Meksika’ya kaçmak zorunda kaldı.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 2.1666666666667/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 3.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zeki Mehmet Ağa

Next Article

Alexander von Zemlinsky

Related Posts