José Zorrilla y Moral

José Zorrilla y Moral, İspanyol şair ve oyun yazarı (d. 21 Şubat 1817, Valladolid – ö. 23 Ocak 1893, Madrid, İspanya).

İspanya’da romantik akımın milliyetçi kanadının başlıca temsilcisi sayılan oyun yazarı ve şâir. Döneminde büyük ilgi gören yapıtlarının üslup bakımından katıksız ulusal nitelik taşıdığı kabul edilmektedir.

Toledo ve Valladolid’de hukuk öğrenimi gördü. Ardından yalnızca edebiyatla uğraşmak üzere Madrid’e gitti. 1837’de Şair Mariano Jose de Larra’nın cenazesinde okuduğu ağıtla bir anda üne kavuştu. Karısından uzak kalmak ve parasal sorunlardan kurtulmak için 1855’ten 1866’ya değin yurtdışında yaşadı. Pek çok ürün vermesine karşın sürekli parasızlık çekti. 1889’da kendisine ulusal şair unvanı verildi ve devlet tarafından aylık bağlandı.

Zorrilla özel bir çaba harcamadan, bir tür doğaçlamayla yazardı. Özellikle geçmiş zamanlardan, uzak yerlerden söz eden leyenda’larla (efsane) ün kazandı. Ama manzum efsanelerden oluşan ilk kitabı Cantos del irovador (1841; Trubadur Şarkıları), öbür şiirlerinin çoğunda görüldüğü gibi gereksiz sözcüklerle ve gelişigüzel yazılmıştı.

Zorrilla’nın en başarılı yapıtı Don Juan’ın öyküsünü yorumladığı Don Juan Tenorio (1844) adlı oyunuydu. Henüz 20’li yaşlarındayken yazdığı ve kendisinin hiç beğenmediği bu oyun 19. yüzyılda İspanya’nın en beğenilen oyunu oldu. Günümüzde de sık sık sahnelenen bu yapıt sanatçının öbür çalışmalarında da görülen renkli karakterleri, entrikaları, lirik ve romantik havasıyla Zorrilla’yı ulusal bir yazar yapan tipik İspanyol nitelikler taşır.

 

Klasik Türk müziğinde Rum asıllı Osmanlı bestecilerin en büyüğü

 

Total
0
Shares
2 comments
 1. Visitor Rating: 6.8/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 4
  Yayınlarını okudunuz mu?: 6.5
  Yayınlarını beğendiniz mi?: 6
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 7.5
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 10

 2. Visitor Rating: 4.9/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 5.5
  Yayınlarını okudunuz mu?: 3.5
  Yayınlarını beğendiniz mi?: 3.5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 7.5
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 4.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Anders Zorn

Next Article

Florenz Ziegfeld

Related Posts