Jules Hardouin-Mansart

Jules Hardouin-Mansart, XIV. Louis’nin hizmetinde çalışan ve Versailles Sarayı’nı tamamlayan Fransız mimar ve kent plancısı (d. y. 16 Nisan 1646, Paris -ö. 11 Mayıs 1708, Mary-le-Roi, Fransa).

1668’de, büyük eniştesi olan ünlü mimar François Mansart‘ın ‘soyadını aldı, 1674’te XIV.Louis’nin gözdesi Madame de Mon­tespan için Clagny Şatosunu yeniden yap­makla görevlendirildiğinde, mesleğinde parlak bir konuma yükselmişti. İlk başarılı yapıtları arasında sonradan kendi mülki­yetine geçen Lorges Malikanesi (sonra Conti Malikanesi) ve birkaç özel ev vardı.

1675’te kralın resmi mimarı olan Mansart 1678’de Versailles Sarayı’nın genişletilme­siyle uğraşmaya başladı. Bu işte yanında çalışanların birçoğu daha sonra önde gelen mimarlar oldular. Mimar Louis-Le Vau’nun planlarından yola çıkan Mansart, yeni Aynalı Salon’u, limonluğu, saray bahçesındeki iki küçük pavyondan biri olan Büyük Tria­non ile kuzey ve güney kanatlarını inşa etti. Öldüğü sırada şapeli yapmaktaydı. Andre Le Notre’un düzenlediği görkemli bahçele­riyle Versailles Sarayı Fransız baroğunun uyumlu bir ifadesi ve başka Avrupa sarayla­rında taklit edilen bir örnek oldu.

Yaşamının büyük bir bölümünü bu önemli proje üzerinde çalışarak geçirmesine karşın Mansart birçok kamu yapısı, kilise ve konut da yaptı. Paris’teki Saint-Louis-des-Inva­lides Kilisesi’nin kubbesi (1680-91) onun klasikçi ve barok tasarım anlayışlarını bir­leştirmedeki ustalığını en iyi biçimde ortaya koyan yapıtıdır. Paris’teki Vendôme ve Victoires meydanları da kent planlaması alanındaki başarılı çalışmalarıdır.

“Ertuğrul’un Galata’dan Uğurlanması” adlı resimle ünlenen, ünlü İtalyan Oryantalist ressam

 

Jules-Hardouin-Mansart-1706-Dome-des-Invalides
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

François Mansart

Next Article

Mansart çatı

Related Posts