Derin Bilgili Ansiklopedi

Krzysztof Zanussi

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Krzysztof Zanussi, ahlak ve inanç sorununu öne çıkardığı filmleriyle tanınan Polonyalı bir film ve tiyatro yönetmeni, yapımcı ve senarist (d. 17 Temmuz 1939, Varşova, Polonya).

Felsefe ve fizik okudu. Varşova Üniversitesi’nin fizik bölümünü bitirdikten sonra sinemayla ilgilenerek amatör filmler yönetti. 1960’da Lodz Sinema Okulu’na (eskiden Kraköw Sinema Enstitüsü) girdi. 1966’ta çektiği yarım saatlik mezuniyet filmi birçok uluslararası şenlikte ödül kazandı. 1969’da gerçekleştirdiği ilk konulu uzun filmi Siruktura krysztalu’nun (Kristalin Yapısı) içerdiği felsefi öğelerle sinemada özgün bir yer kazandı.

Müzikli ve konuşmalı ilk film

 

Orta yaşa gelmiş bir mühendisin yaşam konusundaki değerlendirmelerini temel alan Iluminacja (1973; Aydınlanma) başyapıtlarından biri oldu. ABD’de çektiği The Catamount Killing’de (1974; Catamount Cinayeti) çok farklı bir denemeye girişerek polisiye roman yazarı James Hadley Chase’in bir yapıtını perdeye aktardı. Bilans kwartalny’de (1975; Bilanço) kadınların dünyasına, Barwy ochronne’de (1977; Kamuflaj) Polonya’daki siyasal rejimin yozlaşmış yönlerine, Konirakfta (1980; Evlilik Sözleşmesi) evlilik kurumuna, Wege in der Nacht’ta (1982; Gecenin Sokakları) savaşın insan ilişkilerini zedelemesine eğildi. Bu arada 1980’de gerçekleştirdiği Konstans (Sabit Sayı) yoğun felsefi içeriğiyle en olgun yapıtlarından biri oldu ve Zanussi bu filmle Cannes Film Şenliği’nde Jüri Büyük Özel Ödülü’nü kazandı. 1981’de yönettiği From A Far Couniry’de (Uzak Bir Ülkeden) Papa II. Johannes Paulus’un yaşamını anlatan Zanussi’nin 1984 tarihli Rok spokojnego slocna’sı (Sakin Güneş Yılı) Venedik Film Şenliği’nde büyük ödülü kazandı.

Leave a comment
tr Turkish
X