Leo McCarey 48

Leo McCarey

, ABD’li senaryo yazarı, yapımcı ve yönetmen. Ödüller kazanan popüler, hafif, nostaljik komedileri ve Lau­rel ve Hardy’nin ilk filmleriyle tanınır (d. 3 Ekim 1898, Los Angeles – ö. 5 Temmuz 1969, Santa Monica, California, ABD).

California Üniversitesi’nde hukuk öğreni­mi gördü. Kısa bir süre avukatlık yaptı. Daha sonra şarkı sözü yazarlığını denediyse de başarılı olamadı. 1918’de Tod Brow­ning’in asistanı olarak sinema dünyasına girdi. 1923-28 arasında Hal Roach’un yanın­da çalışarak yaratıcı komedi sanatını öğren­di ve birçok kısa film yönetti. Bunlar arasında, birlikte çalışmaya razı ettiği Lau­rel ve Hardy’nin ilk filmleri de vardı.

McCarey en popüler filmlerini, 1930 ve 1940’larda çekti. Bunlar arasında Marx Kardeşler’in Duck Soup’u (1933; Ördek Çorbası), yedi Oscar’lı hafif komedi (1944; Yolumda Giderken/Benim Yolum) ve bu filmin başarılı devamı The Bells of Saint Mary’s (saint Mary’nin Çan­ları) yer alıyordu. Sinemanın düşsel dünya­lar yaratması gerektiğine inanan McCarey, yalnızca eğlendirici nitelikte filmler yaptı. Öteki ödüllü filmleri arasında The A wful Truth (1937; Korkunç Gerçek) ve Love Affair (1939; Unutulmayan Aşk) sayılabilir. Son filmlerinden Satan Never Sleeps’i (Şeytan Asla Uyumaz) 1962’de çekti.

Leo McCarey-Going My Way

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language