Léon M'ba 48

Léon M’ba

Léon M’ba, bağımsız ’un ilk devlet baş­kanı. 1964’teki başarısız darbe girişiminden sonra, yönetimini Fransa ve iş çevrelerinin desteğiyle sürdürmüştür (d. Şubat 1902, Libreville, Fransız Kongosu – ö. 28 Kasım 1967, Paris, Fransa).

Fransız yönetimine karşı sürdürdüğü mu­halefet nedeniyle 1933’te sürgüne gönderil­di. 1946’da Gabon’a döndükten hemen sonra politikaya atıldı. 1952’de Bölge Mecli­si’ne seçildi. 1956’da başkent Libreville’in belediye başkanı oldu. Üyesi olduğu (BDG) adlı partinin 1957 seçimlerinde büyük bir zafer kazanma­sı üzerine Gabon Yürütme Konseyi başkan yardımcılığına getirildi. Eylül 1958’de yapı­lan halkoylaması sonucunda Gabon’un Fran­sız Uluslar Topluluğu’na bağlı özerk bir cumhuriyet durumuna gelmesi üzerine başba­kan ve meclis başkanı oldu.

iki yıl sonra Gabon bağımsızlığını kazandı­ğında, parti üyeleri tarafından aşırı tutucu olmak ve Fransa yanlısı bir politika izle­mekle suçlanmaya başladı. Bu suçlamalar karşısında muhaliflerinden bazılarını hapse attıran M’ba, 1961’de devlet başkanı seçil­dikten sonra daha baskıcı bir yönetim kurdu. 1964 başlarında, genel seçimlerden hemen önce, tek partili bir yönetim kurma yolunda girişimlerde bulununca askeri bir darbeyle devrildi. Ama Fransız birliklerinin duruma müdahale etmesi üzerine yeniden başa geçti ve devlet başkanlığı görevini yaşamının sonuna değin sürdürdü.

LEON M'BA A L'ELYSEE
II. Dünya Savaşı sırasında 2 yıl dışişleri bakanlığı yapan ve savaşa sokma girişimleri karşısında ustaca direnen Türk siyasetçi

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language