Leopoldo Lugones 40

Leopoldo Lugones

Leopoldo Antonio Lugones Argüello, Arjantinli şair, denemeci, romancı, oyun yazarı, tarihçi, profesör, tercüman, biyografi yazarı, filolog, ilahiyatçı, diplomat, politikacı ve gazeteci. Şiirsel yazılarının çoğu zaman İspanyolca dilindeki modern şiirin kurucu eserleri olduğu biliniyor (d. 13 Haziran 1874, “Villa Marfa del Rio Seco ö. 19 Şubat 1938, Buenos Aires, Arjantin).

Yazarlık yaşamına gazeteci olarak başladı. 1897’de Buenos Aires’te yayımlanmaya başlayan, sosyalizm yanlısı La montana gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Nikaragualı şair Ruben Dario önderliğindeki yenilikçi grubunun etkin bir üyesi oldu. Las montanas del oro. (1897; Altın Dağlar) adlı ilk önemli şiir kitabıyla Los crepusculos del jardin (1905; Bahçenin Alacakaranlığı) ve Lunario sentimental (1909; Duygusal Ay Takvimi) adlı sonraki yapıtlarında yabancı kültürlerden alınma imgeler ve serbest nazım kullanarak akımının ilkelerini uyguladı.

Bir ya da birden çok temanın taklit yoluyla geliştirildiği çalgı için yazılmış kontrapuntal kompozisyon

 

1911-14 arasında Paris’te yaşadı ve Revue Sudamericaine dergisinin yayın yönetmenligini yapı. I. Dünya Savaşı başlayınca Arjantin’e döndü. Siyasal görüşlerinde radikal sosyalizmden tutucu milliyetçiliğe doğru kayarken, edebiyat anlayışında da modernismo’yu reddetti ve ulusal konuları gerçekçi bir üne ele almaya başladı. (1905; Goşoların Savaşı) adıyla yayımlanan düzyazı anlatılarında ilk kez kendini belli eden bu değişim, Arjantin kırlarının güzelliğini yücelten El Jibro de los paisajes (1917, Manzaralar Kitabı) adlı şiir kitabında bütünüyle gün ışığına çıktı. Lugones, Cuwentos fatales (1924, Kader Öyküleri) adlı öykü kitabıyla El ângel de la sombra (1926; Gölgelerin Meleği) adlı romanında da ulusal konuları ele almayı sürdürdü.

Lugones 1914-38 arasında Ulusal Eğitim Konseyi başkanlığı yaptı. 1924’te Milletler Cemiyeti’nin Entelektüel İşbirliği Komisyonu’nda Arjantin’i temsil etti. Öteki önemli yapıtları arasında Arjantin tarihiyle ilgili kitapları, Klasik Yunan edebiyatı ve kültürü üzerine incelemeleri, İlyada ve Odysseia nın İspanyolca çevirileri yer alır.

1929’da faşist görüşleri benimseyen Lugones, sonraki yılların getirdiği büyük duygusal gerginliğin sonucunda intihar etti.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language