Derin Bilgili Ansiklopedi

Louis B. Mayer

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Louis B. Mayer (Burt), Metro-Goldwyn-Ma­yer’in (MGM)’de “star” sistemini yaratmış, dönemin en ünlü oyuncularını şirketin film çalışmalarına katmış ABD’li film yapımcısı (d. 4 Temmuz 1885, Minsk, Rus Çarlığı – ö. 29 Ekim 1957, Los Angeles, ABD).

En büyük film stüdyosu Metro-Goldwyn-Ma­yer, Inc.’nin (MGM) yöneticisi olarak 1920’lerde ve 1930’larda “star” sistemini yaratmış, dönemin en ünlü oyuncularını şirketin film çalışmalarına katmıştır.

Güçlü ve akıcı anlatı­mı, etkileyici bir yalınlıkta ve baleyi andıran zarafetteki kompozisyonlarıyla çağdaş pan­domim sanatının en önemli isimlerinden, “Sessiz sanatın üstadı” olarak bilinen Fransız pandomim sanatçısı

 

Louis B. MayerGöçmen bir ailenin oğluydu. On dört yaşında babasının gemi kurtarma ve hurda demir işinde çalışmaya başladı. 1907’de, Massachusetts’e bağlı Haverhill’de ilk nic­kelodeon’unu (beş cente film gösteren sine­ma salonu) açtı. 1918’de New England’daki en büyük sinema salonları zincirinin sahibi durumuna geldi. Gösterdiği filmlerin sayısı­nı artırmak amacıyla Hollywood’da Louis B. Mayer Pictures ile Metro Pictures Cor­poration’ı kurdu. Altı yıl sonra Goldwyn Pictures Corporation’la birleşerek MGM adını alan şirketin başına geçti.

Onun yönetiminde MGM daha çok gösterişli dekorlarla kostümlerin kullanıldığı ve çekici kadınların rol aldığı yüksek nitelikli, eğlen­dirici filmlerle ünlendi. Bunlar arasında Ben Hur (1926; Ben Hur), Grand Hotel (1932; Büyük Otel), Dinner at Eight (1933; Saat Sekizde Akşam Yemeği) ve The Good Earth (1937; Toprak Ana/San Esirler) sayı­labilir. Mayer bu filmlere damgasını vuran Greta Garbo, Joan Crawford, Rudolph Valentino ve Clark Gable gibi yıldızların sinemaya girmesini sağladı. 1948’de stüdyo­nun yönetiminden ayrıldı ve üç yıl sonra da iş dünyasından bütünüyle uzaklaştı.

 

Louis Mayer

 

ABD’nin ilk izle­nimci manzara ressamı

 

 

 

Leave a comment
tr Turkish
X