Louis Hubert Gonzalve Lyautey

Louis Hubert Gonzalve Lyautey, Sömürgeciliğin uygarlığı geliştirdiğini öne sürmüş ve Fas’ta Fransız protekto­rasının kurulmasını sağlamış Fransız devlet adamı ve mareşal (d. 17 Kasım 1854, Nancy -ö. 21 Temmuz 1934, Tliorey, Fransa).

1873’te Saint-Cyr Askeri Akademisi’ne girdi. Chateaudun’de bir süvari alayında görev yaptıktan sonra 1880’de Cezayir’e gitti. 1894’te Çinhindi’ne gönderildi. Tonkin’de (Dong Kinh) tanıştığı Joseph Gallieni’nin fethi bir uygarlık aracı olarak gören anlayışını benimsedi. Gallieni’nın verdiği görevi hemen kabul ederek Madagaskar’a gitti. iki yıl içinde Madagaskar’ın fethini gerçekleş­tirdi. 1904’te Ayn Sefra bölgesinın komu­tanlığına getirildi. Sınırı yeniden düzenle­mek gerekçesiyle Fas topraklarına girdi. 1906’dan sonra Oran komutanlığını üstlendi ve sınırın batıya doğru kaydırılması için sürekli bir çaba gösterdi.

1910’da Fransa’ya çağrılarak Rennes’deki birliklerin komutanlığına getirildi. 1912’de Fransa’nın protektorası durumuna getirilen Fas’a askeri komutan olarak atandı. Fez’de­ki kabile ayaklanmalarını bastırdıktan sonra Mevla Hafız’ı (Abdülhafız) sultanlıktan dü­şürerek yerine işbirliğjne daha yatkın olan kardeşi Mevla Yusuf u getirdi. Fransa da savaş bakanı (1916-17) olarak görev yaptık­tan sonra yeniden Fas’a döndü. 1925’te istifa edinceye değin burada kaldı. 1912’den beri Academie Française’in üyesiydi. 1921’de mereşal oldu. A. Maurois’nın Lya­utey adlı kitabı 1935’te, Y. de Boisboissel’in Lyautey, marechal de la plus grande France (Fransa’nın En Büyük Mareşalı Lyautey) adlı kitabı da 1937’de yayımlandı.

 

Aslan Yütekli Richard lakaplı İngiltere Kralı kimdir?

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Andrey Liyapçev

Next Article

Lycaenidae

Related Posts