Louis Mayer 48

Louis Mayer

, En büyük film stüdyosu , Inc.’nin () yöneticisi olarak 1920-30’larda “star” sistemini yaratmış, dönemin en ünlü oyuncularını şirketin film çalışmalarına katmış ABD’li film yapımcısı (d. 4 Temmuz 1885, Minsk, Rus Çarlığı – ö. 29 Ekim 1957, Los Angeles, ABD).

Göçmen bir ailenin oğluydu. On dört yaşında babasının gemi kurtarma ve hurda demir işinde çalışmaya başladı. 1907’de, Massachusetts’e bağlı Haverhill’de ilk nic­kelodeon’unu (beş cente film gösteren sine­ma salonu) açtı. 1918’de New England’daki en büyük sinema salonları zincirinin sahibi durumuna geldi. Gösterdiği filmlerin sayısı­nı artırmak amacıyla Hollywood’da ile ’ı kurdu. Altı yıl sonra Goldwyn Pictures Corporation’la birleşerek MGM adını alan şirketin başına geçti. Onun yönetiminde MGM daha çok gösterişli de­korlarla kostümlerin kullanıldığı ve çekici kadınların rol aldığı yüksek nitelikli, eğlen­dirici filmlerle ünlendi. Bunlar arasında Ben Hur (1926; Ben Hur), Grand Hotel (1932; Büyük Otel), Dinner at Eight (1933; Saat Sekizde Akşam Yemeği) ve The Good Earth (1937; Toprak Ana/Sarı Esirler) sayı­labilir.

Mayer bu filmlere damgasını vuran Greta Garbo, Joan Crawford, Rudolph Valentino ve Clark Gable gibi yıldızların sinemaya girmesini sağladı. 1948’de stüdyo­nun yönetiminden ayrıldı ve üç yıl sonra da iş dünyasından büt’ünüyle uzaklaştı.

Hollywood Film Producer Louis Mayer testifies against communism at hearings

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language